Svensk-Etiopiska Föreningen

Swedish-Ethiopian Association

Svensk-Etiopiska föreningen är en opolitisk, religiöst obunden vänskapsförening som bildades i Stockholm 1952. De breda och djupa kontakterna mellan Sverige och Etiopien, som grundlades redan på 1950-talet, är basen och den gemensamma bakgrunden för föreningens medlemmar. Även etiopier bosatta i Sverige har tillfört föreningen ökad kunskap och förståelse för Etiopien, dess land och folk.

 

Föreningens symbol här bredvid som är ritad av Björn von Rosen återfanns plötsligt och oväntat vid bläddrande i en gammal tysk fototidskrift hemma hos Martin Hydén då vi arbetade med hemsidan.

Det var i Dr. Martin Riklis utgåva "Wie ich Abbesinien sah" ("Som jag såg Abessinien") som utgavs av förlaget August Scherl GmbH i Berlin år 1935 som vi hittade fotot på den ensamma akacian som växte strax utanför Harar.

Tidskriften har Martin Hydén fått efter sin morfar, Viking Tamm, som arbetade i Haile Selassies armé som militär rådgivare under åren 1934 till 1936 och även en tid i samma funktion efter det andra världskriget.

Björn von Rosen lär ha tillbringat en tid i trakterna kring Harar under 1946, vilket han skildrade i boken "Berget och solen". Det förefaller onekligen som om han under denna tid måste ha sett det fascinerande trädet som senare kommit att bli föreningens symbol.
Att det förflutet 10 år mellan fotot och Björns von Rosens besök kan förefalla märkligt, men akacior verkar ofta sluta växa sedan de nått en viss storlek så det är inte omöjligt. Kanske trädet var en känd utsiktsplats? Åtminstone verkar utsikten vara vidunderlig, såväl på fotot som på målningen

 

 

Nyheter om Etiopien

AllAfrica News: Ethiopia

24 januari 2020

All Africa, All the Time.
 • Foreign Minister Receives Ethiopian State Foreign Minister
  [SNA] Khartoum -The Foreign Minister, Asma Mohamed Abdalla, received in her office Wednesday the visiting Ethiopian State Minister for Foreign Affairs, Hirut Zemene, in the presence of the Ambassador of Ethiopia to Sudan.
 • Ethiopia Wants to Increase Flights to Angola
  [ANGOP] Luanda -Ethiopia is interested in increasing the frequency of weekly flights, going from the current five to seven, on the Addis-Ababa / Luanda route and vice versa, within the scope of a proposal to revise the air transport agreement.
 • Recent Fighting in Guji Zone, Oromia, Displaces Hundreds
  [Addis Standard] Following recent fighting between what the UN called "unidentified armed groups (UAG) and government security forces" in various kebeles of Seba Boru woreda, Guji zone, Oromia region, hundreds of people have been displaced to the neighboring Darme town, the capital of Darme woreda administration.
 • Teff - the Fight Against Biopiracy
  [Deutsche Welle] A controversial patent on Ethiopia's national cereal teff is about to be terminated -- thanks, in part, to the initiative of a German lawyer. But the problem of biopiracy is far from solved.
 • New Swarms of Locusts Threaten Crops, Food Security
  [VOA] A new round of locust swarms has hit Ethiopia and is again threatening crops and food security, say agricultural officials.
 • 2022 World Cup - Warriors Drawn Against Bafana, Ghana and Ethiopia
  [New Zimbabwe] Zimbabwe's bid to qualify for their maiden FIFA World Cup will face a serious test after the Warriors were handed a tough draw for the 2022 World Cup group phase qualifiers, following Tuesday night's draw in Cairo.
 • Former Spy Chief Apologises
  [Dalsan Radio] Former intelligence chief, Abdullahi Sanbalolshe, has said he is apologetic for his role in the rendition of ONLF official Abdikarim Muse aka Qalbi Dhaqah to Ethiopia in 2017,

Minnes & Högtidsgåvor

Stöd föreningens projekt #"Ett mål om dagen" med en minnes eller högtidsgåva.

Bilderna levereras på kraftigt papper i A4-format.
Klicka på bilden nedan för att se fler exempel eller göra en beställning

 

högtidsgåvaMHY Sida 1

Sök på sidan

Vi finns på Facebook!