Svensk-Etiopiska Föreningen

Swedish-Ethiopian Association

Svensk-Etiopiska föreningen är en opolitisk, religiöst obunden vänskapsförening som bildades i Stockholm 1952. De breda och djupa kontakterna mellan Sverige och Etiopien, som grundlades redan på 1950-talet, är basen och den gemensamma bakgrunden för föreningens medlemmar. Även etiopier bosatta i Sverige har tillfört föreningen ökad kunskap och förståelse för Etiopien, dess land och folk.

Teddy Afro, copyright teddyafro.info

Den etiopiske artisten Teddy Afro (Tewodros Kassahun) uppträder den 10 augusti på Münchenbryggeriet i Stockholm.

Han räknas som en av Etiopiens största stjärnor. Teddy Afro skriver egna texter till sin musik som är en modern hybrid av reggae och etiopisk pop, med ämnen som försoning, sammanhållning, historia, rättvisa och jämlikhet.

Vi är några medlemmar i föreningen som tänker gå på denna konsert och vi vill gärna att ni följer med. Blir vi några stycken kan vi träffas innan konserten för lite trevlig samvaro. Är du intresserad hör av dig via vårt kontaktformulär. Vi återkommer till er som anmält intresse.

Mer om Teddy Afro:

Selam (arrangör av konserten)
Teddy Afros Hemsida

Biljetter skaffar var och en själv och de finns på Ticnet.

Med vänlig hälsning
Svensk-Etiopiska Föreningens framtidsgrupp

Nyheter om Etiopien

AllAfrica News: Ethiopia

12 augusti 2020

All Africa, All the Time. AllAfrica News: Ethiopia

Minnes & Högtidsgåvor

Stöd föreningens projekt #"Ett mål om dagen" med en minnes eller högtidsgåva.

Bilderna levereras på kraftigt papper i A4-format.
Klicka på bilden nedan för att se fler exempel eller göra en beställning

 

högtidsgåvaMHY Sida 1

Sök på sidan

Vi finns på Facebook!