Svensk-Etiopiska Föreningen

Swedish-Ethiopian Association

Svensk-Etiopiska föreningen är en opolitisk, religiöst obunden vänskapsförening som bildades i Stockholm 1952. De breda och djupa kontakterna mellan Sverige och Etiopien, som grundlades redan på 1950-talet, är basen och den gemensamma bakgrunden för föreningens medlemmar. Även etiopier bosatta i Sverige har tillfört föreningen ökad kunskap och förståelse för Etiopien, dess land och folk.

I artikeln "Addis glömmer aldrig" i tidskriften Novell skildrar Jonas Lennermo den moderna Etiopiska musikscenens utveckling från tidig 1920-tal via Etiopiens första popplatta 1969 fram till ett nyvaknat internationellt intresse för storheter som Mulato Astatke och hans Ethio-jazz.

Läs artikeln här:  Magasinet Novell

Tipset om denna artikel fick vi av Kim Nordberg. Har du tips om artiklar och annat med koppling till Etiopien så tar vi tacksamt emot dem.  Fler länkar kan du hitta i menyn till vänster.

 

Nyheter om Etiopien

AllAfrica News: Ethiopia

12 augusti 2020

All Africa, All the Time. AllAfrica News: Ethiopia

Minnes & Högtidsgåvor

Stöd föreningens projekt #"Ett mål om dagen" med en minnes eller högtidsgåva.

Bilderna levereras på kraftigt papper i A4-format.
Klicka på bilden nedan för att se fler exempel eller göra en beställning

 

högtidsgåvaMHY Sida 1

Sök på sidan

Vi finns på Facebook!