Svensk-Etiopiska Föreningen

Swedish-Ethiopian Association

Svensk-Etiopiska föreningen är en opolitisk, religiöst obunden vänskapsförening som bildades i Stockholm 1952. De breda och djupa kontakterna mellan Sverige och Etiopien, som grundlades redan på 1950-talet, är basen och den gemensamma bakgrunden för föreningens medlemmar. Även etiopier bosatta i Sverige har tillfört föreningen ökad kunskap och förståelse för Etiopien, dess land och folk.

Ny bok av Bengt G. Nilsson

"Operation Axum är en politisk thriller som utspelar sig huvudsakligen i Israel och Etiopien. Manlig huvudkaraktär är den svenske antikvitetsexperten och konstförfalskaren Martin Gabler. Kvinnlig huvudkaraktär är den unga etiopiska kvinnan Rebecca, vars bakgrund länge är oklar. De möts av en slump men det visar sig att de har mer gemensamt än någon kunde tro. Mot sig har de tre sammansvurna män. Den historia som utvecklas har mångtusenåriga, bibliska anor. Men den handlar om vår tids mest skrämmande domedagsscenario. Tror du att Operation Axum bara är en fantasi utan verklighetsförankring? Nå, ta dig då tid att studera de ledtrådar jag presenterar här. Jag tänker inte ge dig ett färdigt svar. Det hela bygger på att du kan tänka själv. Och att du läser boken, förstås".

Läs mer på boken hemsida: http://www.operationaxum.se/ . Här finns även länkar till Adlibris och Bokus

Nyheter om Etiopien

AllAfrica News: Ethiopia

12 augusti 2020

All Africa, All the Time. AllAfrica News: Ethiopia

Minnes & Högtidsgåvor

Stöd föreningens projekt #"Ett mål om dagen" med en minnes eller högtidsgåva.

Bilderna levereras på kraftigt papper i A4-format.
Klicka på bilden nedan för att se fler exempel eller göra en beställning

 

högtidsgåvaMHY Sida 1

Sök på sidan

Vi finns på Facebook!