Svensk-Etiopiska Föreningen

Swedish-Ethiopian Association

Svensk-Etiopiska föreningen är en opolitisk, religiöst obunden vänskapsförening som bildades i Stockholm 1952. De breda och djupa kontakterna mellan Sverige och Etiopien, som grundlades redan på 1950-talet, är basen och den gemensamma bakgrunden för föreningens medlemmar. Även etiopier bosatta i Sverige har tillfört föreningen ökad kunskap och förståelse för Etiopien, dess land och folk.

Annorlunda Färdvägar – Etiopien 1983-1986  av Claes-Göran Landergren:

Claes-GöranLandergren arbetade som chefsdelegat för internationella Röda Kors-federationen och som initiativtagare till ett katastrofförebyggande program som omfattar alla Etiopiens regioner. Han får rikliga tillfällen att på annorlunda färdvägar stifta bekantskap med landets rika natur och kultur. Och möter en befolkning i nöd eller som lever under knappa levnadsförhållanden. I samarbete med representanter för etiopiska Röda Korset på central och regional nivå medverkar Claes-Göran i katastrofhjälpen och i de olika utvecklingsprojekten i regionerna.

Etiopien var 1983-1986 ett katastrof- och krigshärjat land. Landet styrdes av en militärdiktatur under överstelöjtnant Mengistu Haile Mariam. Stora delar av landet drabbades av en ihållande torka  som kulminerar 1984 och utmynnar i den värsta svältkatastrof som drabbat landet i modern tid. En katastrof som fick genomslag i hela världen och genererade biståndsinsatser utan motstycke. Live Aid bildades och skivor som ”We are the world” spelades in med världsartister.
Uppdraget som chefsdelegat tar honom på resor, ofta strapatsrika, över stora delar av landet, oftast i sällskap med sin hustru Margit. De besöker regionala Röda Kors-föreningar och läger som upprättats för utdelning av mat och andra förnödenheter samt medicinsk hjälp. Mötena med svältande och utblottade människor och uttorkade barn berör dem starkt. Claes-Göran initierar ett katastrofförebyggande program i vilket ingick att plantera träd, bygga sanddammar och att täcka naturliga källor för att få rent vatten.
Han ger i många fall fylliga porträtt av de etiopiska Röda Kors-anställda på central och regional han reser och arbetar tillsammans med, inte alltid så smickrande. Hans upprörs av många av männens kvinnosyn.
Detta är en personlig berättelse om ett mycket svårt drabbat land. Men det är också en kärleksfull beskrivning av det dramatiska och omväxlande etiopiska landskapet och de människor han möter under sina resor. Claes-Göran beskriver de platser han kommer till, deras historiska betydelse och hur det ser ut idag.

Claes-Göran Landergren var Svensk-Etiopiska Föreningens ordförande åren 1993 till 2000.


Annorlunda Färdvägar är utgiven av förlaget Books on Demand, Visby och kan beställas på telefon 0498-21 33 60 eller fax 0498-21 33 29. Pris 225 kronor. Det går också bra att köpa boken direkt  på förlagets e-handel: www.books-on-demand.com

Nyheter om Etiopien

AllAfrica News: Ethiopia

24 januari 2020

All Africa, All the Time.
 • Foreign Minister Receives Ethiopian State Foreign Minister
  [SNA] Khartoum -The Foreign Minister, Asma Mohamed Abdalla, received in her office Wednesday the visiting Ethiopian State Minister for Foreign Affairs, Hirut Zemene, in the presence of the Ambassador of Ethiopia to Sudan.
 • Ethiopia Wants to Increase Flights to Angola
  [ANGOP] Luanda -Ethiopia is interested in increasing the frequency of weekly flights, going from the current five to seven, on the Addis-Ababa / Luanda route and vice versa, within the scope of a proposal to revise the air transport agreement.
 • Recent Fighting in Guji Zone, Oromia, Displaces Hundreds
  [Addis Standard] Following recent fighting between what the UN called "unidentified armed groups (UAG) and government security forces" in various kebeles of Seba Boru woreda, Guji zone, Oromia region, hundreds of people have been displaced to the neighboring Darme town, the capital of Darme woreda administration.
 • Teff - the Fight Against Biopiracy
  [Deutsche Welle] A controversial patent on Ethiopia's national cereal teff is about to be terminated -- thanks, in part, to the initiative of a German lawyer. But the problem of biopiracy is far from solved.
 • New Swarms of Locusts Threaten Crops, Food Security
  [VOA] A new round of locust swarms has hit Ethiopia and is again threatening crops and food security, say agricultural officials.
 • 2022 World Cup - Warriors Drawn Against Bafana, Ghana and Ethiopia
  [New Zimbabwe] Zimbabwe's bid to qualify for their maiden FIFA World Cup will face a serious test after the Warriors were handed a tough draw for the 2022 World Cup group phase qualifiers, following Tuesday night's draw in Cairo.
 • Former Spy Chief Apologises
  [Dalsan Radio] Former intelligence chief, Abdullahi Sanbalolshe, has said he is apologetic for his role in the rendition of ONLF official Abdikarim Muse aka Qalbi Dhaqah to Ethiopia in 2017,

Minnes & Högtidsgåvor

Stöd föreningens projekt #"Ett mål om dagen" med en minnes eller högtidsgåva.

Bilderna levereras på kraftigt papper i A4-format.
Klicka på bilden nedan för att se fler exempel eller göra en beställning

 

högtidsgåvaMHY Sida 1

Sök på sidan

Vi finns på Facebook!