Svensk-Etiopiska Föreningen

Swedish-Ethiopian Association

Svensk-Etiopiska föreningen är en opolitisk, religiöst obunden vänskapsförening som bildades i Stockholm 1952. De breda och djupa kontakterna mellan Sverige och Etiopien, som grundlades redan på 1950-talet, är basen och den gemensamma bakgrunden för föreningens medlemmar. Även etiopier bosatta i Sverige har tillfört föreningen ökad kunskap och förståelse för Etiopien, dess land och folk.

Projektet vi kallar ”Ett mål om dagen”, riktar sig till 165 barn i kindergarten (förskolan) tillhörande skolan Firehiywet i Addis. Barnen, som alla kommer från mindre bemedlade familjer, får ett glas mjölk och ett bröd varje skoldags morgon. Kostnaden per barn och dag beräknas till 8 Birr, eller cirka 3 kr. Totalt cirka 81.000 kronor per år.
Skolan Firehiywet, för årskurserna från kindergarten till klass åtta, bildades 1951 och har 728 barn. Förutom de 165 barnen i kindergarten går 251 pojkar och 322 flickor i årskurs ett till åtta. Regeringen bidrar med ett mål mat per dag för ett hundratal elever.
Vill du bli månadsgivare åt projektet? Vi behöver samla in cirka 6 500 kronor i månaden för att finansiera projektet. Vi har därför startat ett bankkonto som samlar bidragen.

Vill du bli månadsgivare, gör så här:
Skicka ett bidrag till följande bankkonto (Swedbank, Svensk-Etiopiska Föreningen)
Clearingnummer 8381-6 Kontonummer 693 500 629-3 
Ange ert namn som meddelande (OBS max 10 tecken).

Bidraget skall helst vara månatligt men det går naturligtvis att ge ett engångsbidrag. 
Bidraget kan vara hur stort eller litet som helst, men gärna jämna hundratal så att summeringen blir enkel. Hittills har givare valt att bidra med 100 till 500 kronor i månaden.
En del banker tar en avgift för stående överföring. Man kan då antingen betala ett engångsbidrag eller lägga in fler vanliga betalningar med framtida betaldatum.

Alla medel som samlas in går oavkortat till projektet! Inga administrativa kostnader. Vi kommer kontinuerligt att visa information om projektet på hemsidan och i tidningen Tenaestelin.

Stort tack för ditt stöd!

 

Sprid gärna budskapet och hjälp oss skaffa bidrgasgivare till projektet. Ladda ner denna informationsida om projektet som kan delas ut till släkt, vänner och företag man har kontakt med.


”Ett mål om dagen” ersätter Trädplanteringsprojektet som nu är avslutat. I samband med millenniumskiftet i Etiopien 2007 startades kampanjen med mottot ”Two trees för 2000”. Två träd per invånare skulle planteras över hela landet och bara inhemska trädsorter. Under åren 2007-2010 stödde Svensk-Etiopiska Föreningen projektet i Kaliti. Stödet fortsatte sedan 2010-2016 till Ethiopian Heritage Trust och Entotto, där eucalyptusträden ersatts av plantor från inhemska träd.

 

 

Vi finns på Facebook!

Nyheter om Etiopien

AllAfrica News: Ethiopia

03 december 2021

All Africa, All the Time. AllAfrica News: Ethiopia
 • Ethiopia, Zambia Airlines Partner to Establish National Carrier
  [This Day] Ethiopia Airlines has announced that it has finalised preparations for the launch of Zambia's National Carrier in a joint venture with Industrial Development Corporation Limited (IDC).
 • Ethiopia Is Tearing Itself Apart - And Threatens the Horn of Africa
  [Chatham House] Alexander Rondos warns that the ongoing conflict spells turmoil for the Horn of Africa
 • Mass Atrocities in Ethiopia Expose the Limitations of Early Warning Tools
  [The Conversation Africa] Since conflict erupted in Tigray, northern Ethiopia, in November 2020, there have been widespread reports of atrocities in the region. Hundreds of massacres and attacks on civilians have been documented. Recently, the conflict has spread to other areas of the country. While all sides have been accused of atrocities, there is a clear difference in the scale of the atrocities committed by government-aligned forces against Tigrayan civilians.
 • 'Elders' Call for Stronger AU Role in Ethiopia Conflict
  [East African] Prominent former world leaders, commonly known as the 'Elders', want African leaders to take urgent leading role to help end the Ethiopian conflict.
 • Human Rights - Civilian Suffering in Tigray
  [Chatham House] Albab Tesfaye and Chaan Tutlam outline report findings
 • China Says Ethiopia Capable of Handling Tigray Conflict
  [East African] China says the Ethiopian government is capable of managing the conflict in Tigray, becoming one of few actors to oppose what Beijing says is foreign interference in the Horn country.
 • Renewed Sudan-Ethiopia Border Clashes
  [Radio Dabanga] El Fashaga -- Renewed border clashes between Sudanese army troops and Ethiopian forces in El Fashaga, east of the Atbara River, in El Gedaref continued on Wednesday. Sources indicate that the Sudanese Armed Forces (SAF) aims to regain control of the Shai Beit camp in El Fashaga El Soghra. It is reported that Shai Beit is among the last three Ethiopian camps in Sudan that the army is seeking to restore.

Minnes & Högtidsgåvor

Stöd föreningens projekt #"Ett mål om dagen" med en minnes eller högtidsgåva.

Bilderna levereras på kraftigt papper i A4-format.
Klicka på bilden nedan för att se fler exempel eller göra en beställning

 

högtidsgåvaMHY Sida 1

Sök på sidan

Svensk-Etiopiska Föreningen

                    Styrelse
Ordförande:         Biniyam Wondimu

Vice ordf.               Håkan Pohlstrand
Sekreterare:         Michael Ståhl
Kassör:                   Per Wallgren
Medlemssekr:      Örjan Åkerrén
Ledamöter:           Wessen Beshah
                                   Sven Britton
                                   Jan Olof Gustavi
                                   Ingegerd Nylander
                                   Sonja Pohlstrand
                                   
Webb/Facebook: Martin Hydén

Org.nr:                     802004-5657

Kontakt e-post:     
kontakt@svensk-etiopiska.se 
eller via kontaktformulär