Svensk-Etiopiska Föreningen

Swedish-Ethiopian Association

Svensk-Etiopiska föreningen är en opolitisk, religiöst obunden vänskapsförening som bildades i Stockholm 1952. De breda och djupa kontakterna mellan Sverige och Etiopien, som grundlades redan på 1950-talet, är basen och den gemensamma bakgrunden för föreningens medlemmar. Även etiopier bosatta i Sverige har tillfört föreningen ökad kunskap och förståelse för Etiopien, dess land och folk.

Projektet vi kallar ”Ett mål om dagen”, riktar sig till 165 barn i kindergarten (förskolan) tillhörande skolan Firehiywet i Addis. Barnen, som alla kommer från mindre bemedlade familjer, får ett glas mjölk och ett bröd varje skoldags morgon. Kostnaden per barn och dag beräknas till 8 Birr, eller cirka 3 kr. Totalt cirka 81.000 kronor per år.
Skolan Firehiywet, för årskurserna från kindergarten till klass åtta, bildades 1951 och har 728 barn. Förutom de 165 barnen i kindergarten går 251 pojkar och 322 flickor i årskurs ett till åtta. Regeringen bidrar med ett mål mat per dag för ett hundratal elever.
Vill du bli månadsgivare åt projektet? Vi behöver samla in cirka 6 500 kronor i månaden för att finansiera projektet. Vi har därför startat ett bankkonto som samlar bidragen.

Vill du bli månadsgivare, gör så här:
Skicka ett bidrag till följande bankkonto (Swedbank, Svensk-Etiopiska Föreningen)
Clearingnummer 8381-6 Kontonummer 693 500 629-3 
Ange ert namn som meddelande (OBS max 10 tecken).

Bidraget skall helst vara månatligt men det går naturligtvis att ge ett engångsbidrag. 
Bidraget kan vara hur stort eller litet som helst, men gärna jämna hundratal så att summeringen blir enkel. Hittills har givare valt att bidra med 100 till 500 kronor i månaden.
En del banker tar en avgift för stående överföring. Man kan då antingen betala ett engångsbidrag eller lägga in fler vanliga betalningar med framtida betaldatum.

Alla medel som samlas in går oavkortat till projektet! Inga administrativa kostnader. Vi kommer kontinuerligt att visa information om projektet på hemsidan och i tidningen Tenaestelin.

Stort tack för ditt stöd!

 

Sprid gärna budskapet och hjälp oss skaffa bidrgasgivare till projektet. Ladda ner denna informationsida om projektet som kan delas ut till släkt, vänner och företag man har kontakt med.


”Ett mål om dagen” ersätter Trädplanteringsprojektet som nu är avslutat. I samband med millenniumskiftet i Etiopien 2007 startades kampanjen med mottot ”Two trees för 2000”. Två träd per invånare skulle planteras över hela landet och bara inhemska trädsorter. Under åren 2007-2010 stödde Svensk-Etiopiska Föreningen projektet i Kaliti. Stödet fortsatte sedan 2010-2016 till Ethiopian Heritage Trust och Entotto, där eucalyptusträden ersatts av plantor från inhemska träd.

 

 

Nyheter om Etiopien

AllAfrica News: Ethiopia

08 december 2019

All Africa, All the Time.
 • U.S., Ethiopian Defense Officials Meet At Pentagon
  [Addis Standard] Performing the Duties of Deputy Under Secretary of Defense for Policy Dr. James H. Anderson hosts a bilateral meeting with Ethiopia's Minister of Defense, His Excellency Minister Lemma Megersa, at the Pentagon, Washington, D.C., Dec. 4, 2019. (DoD photo by U.S. Navy Petty Officer 2nd Class James K. Lee)
 • Refugees Impatient for the Right to Work
  [Thomson Reuters Foundation] Addis Ababa -Refugees are struggling to get by in Ethiopia under rules that bar them from working
 • Egypt, Ethiopia Close Ranks in Nile Dam Talks
  [East African] Technical teams seeking to end the conflict over Ethiopia's Grand Renaissance Dam along the river Nile appeared headed for a major breakthrough as the second round of talks progressed in Cairo, Egypt on Tuesday.
 • Sudan and Ethiopia Lead in FGM Prevalence
  [Nation] Sudan has the highest Female Genital Mutilation (FGM) prevalence in Africa, according to the latest survey by 28 Too Many, a values-based charity working to end the vice in Africa.
 • Efforts to Dissolve Ruling Party Draw Criticism from Within
  [VOA] A decision by Ethiopian Prime Minister Abiy Ahmed to dissolve the ruling party months ahead of the 2020 national election has prompted criticism from the upper echelons of his own government.
 • Ethiopia Is Making Maps to Help Improve Soil Health
  [The Conversation Africa] Healthy soils are vital to human survival. They play a pivotal role in feeding global populations - after all, food is grown in soil. Healthy soils grow more crops and allow for nutrients to be better absorbed by the crops. That's why it's important to understand exactly when there might be a problem with the soil of a particular area, and what's causing it. Without a precise diagnosis, soil can't be successfully treated.
 • The Sidama Have Voted for Their Own State. What Happens Next?
  [The Conversation Africa] Finally, after years of campaigning, the Sidama were allowed to have their day in a referendum. They've been demanding their own state on the grounds that at 4% of Ethiopia's total population, they represent a bigger group than some other ethnic communities that have their own states.

Minnes & Högtidsgåvor

Stöd föreningens projekt #"Ett mål om dagen" med en minnes eller högtidsgåva.

Bilderna levereras på kraftigt papper i A4-format.
Klicka på bilden nedan för att se fler exempel eller göra en beställning

 

högtidsgåvaMHY Sida 1

Sök på sidan

Vi finns på Facebook!

Deprecated: Non-static method modJoFacebooklikebox::getLikebox() should not be called statically in /hsphere/local/home/mhyden/svensk-etiopiska.se/modules/mod_jo_facebooklikebox/mod_jo_facebooklikebox.php on line 16