Svensk-Etiopiska Föreningen

Swedish-Ethiopian Association

Svensk-Etiopiska föreningen är en opolitisk, religiöst obunden vänskapsförening som bildades i Stockholm 1952. De breda och djupa kontakterna mellan Sverige och Etiopien, som grundlades redan på 1950-talet, är basen och den gemensamma bakgrunden för föreningens medlemmar. Även etiopier bosatta i Sverige har tillfört föreningen ökad kunskap och förståelse för Etiopien, dess land och folk.

Projektet vi kallar ”Ett mål om dagen”, riktar sig till 165 barn i kindergarten (förskolan) tillhörande skolan Firehiywet i Addis. Barnen, som alla kommer från mindre bemedlade familjer, får ett glas mjölk och ett bröd varje skoldags morgon. Kostnaden per barn och dag beräknas till 8 Birr, eller cirka 3 kr. Totalt cirka 81.000 kronor per år.
Skolan Firehiywet, för årskurserna från kindergarten till klass åtta, bildades 1951 och har 728 barn. Förutom de 165 barnen i kindergarten går 251 pojkar och 322 flickor i årskurs ett till åtta. Regeringen bidrar med ett mål mat per dag för ett hundratal elever.
Vill du bli månadsgivare åt projektet? Vi behöver samla in cirka 6 500 kronor i månaden för att finansiera projektet. Vi har därför startat ett bankkonto som samlar bidragen.

Vill du bli månadsgivare, gör så här:
Skicka ett bidrag till följande bankkonto (Swedbank, Svensk-Etiopiska Föreningen)
Clearingnummer 8381-6 Kontonummer 693 500 629-3 
Ange ert namn som meddelande (OBS max 10 tecken).

Bidraget skall helst vara månatligt men det går naturligtvis att ge ett engångsbidrag. 
Bidraget kan vara hur stort eller litet som helst, men gärna jämna hundratal så att summeringen blir enkel. Hittills har givare valt att bidra med 100 till 500 kronor i månaden.
En del banker tar en avgift för stående överföring. Man kan då antingen betala ett engångsbidrag eller lägga in fler vanliga betalningar med framtida betaldatum.

Alla medel som samlas in går oavkortat till projektet! Inga administrativa kostnader. Vi kommer kontinuerligt att visa information om projektet på hemsidan och i tidningen Tenaestelin.

Stort tack för ditt stöd!

 

Sprid gärna budskapet och hjälp oss skaffa bidrgasgivare till projektet. Ladda ner denna informationsida om projektet som kan delas ut till släkt, vänner och företag man har kontakt med.


”Ett mål om dagen” ersätter Trädplanteringsprojektet som nu är avslutat. I samband med millenniumskiftet i Etiopien 2007 startades kampanjen med mottot ”Two trees för 2000”. Två träd per invånare skulle planteras över hela landet och bara inhemska trädsorter. Under åren 2007-2010 stödde Svensk-Etiopiska Föreningen projektet i Kaliti. Stödet fortsatte sedan 2010-2016 till Ethiopian Heritage Trust och Entotto, där eucalyptusträden ersatts av plantor från inhemska träd.

 

 

Nyheter om Etiopien

AllAfrica News: Ethiopia

12 juni 2021

All Africa, All the Time. AllAfrica News: Ethiopia
 • Global Leaders to Prime Minister Abiy Ahmed - Stop the Atrocities in Tigray
  [IPS] Dili -- Seven highly respected leaders in conflict resolution have issued a call for Ethiopian Prime Minister Abiy Ahmed to take immediate action to bring a halt to the atrocities being committed in the Tigray region of his nation. The letter urges the Prime Minister to implement seven steps to resolve the crisis.
 • Do African Lives Not Matter? - U.S Ambassador on UN Security Council Inaction on Tigray
  [United States Mission to the United Nations] (AS DELIVERED) I guess that's where we'll start now is just by saying I feel like we've been muted for the past seven months on Tigray. But, again, where I started is to thank you, Nima, and to welcome everyone to the U.S.-EU High-Level Roundtable on the Humanitarian Emergency. And I'm honored to be joined by my colleagues from the U.S. government, the European Union, the United Nations, as well as civil society. I'm also saddened to be here today. I'm saddened by what has brought all of us into this room.
 • Somalia Denies Reports Its Troops Fought in Tigray
  [VOA] Mogadishu -- Somalia's Ministry of Information has denied reports that Somali troops were trained in Eritrea and fought in Ethiopia's war in Tigray. The rejection came as parents of allegedly missing troops held another protest demanding to know their whereabouts.
 • 350,000 People in Tigray Face Catastrophe - New Report
  [UN News] The head of the World Food Programme (WFP) appealed on Thursday for immediate access to deliver lifesaving assistance to Ethiopia's Tigray region, where ongoing fighting between government and regional forces has put some 350,000 people at risk of famine.
 • UN Says 350,000 Face Famine in Tigray, Millions in Danger
  [DW] United Nations experts say some 350,000 people in Ethiopia's Tigray province are acutely threatened by starvation, with millions more at risk. Agencies and aid groups say conflict is to blame.
 • Boy Was Publicly Executed in Oromia - Human Rights Watch
  [HRW] Nairobi -- Hold Abusive Officials, Security Forces Accountable
 • Sudan and Egypt Express 'Deep Concerns' Over Ethiopia's GERD Filling
  [Radio Dabanga] Khartoum -- Sudan and Egypt issued a joint statement yesterday to express their concerns over the unresolved issues regarding the controversial Grand Ethiopian Renaissance Dam (GERD) after a meeting between ministers of both countries.

Minnes & Högtidsgåvor

Stöd föreningens projekt #"Ett mål om dagen" med en minnes eller högtidsgåva.

Bilderna levereras på kraftigt papper i A4-format.
Klicka på bilden nedan för att se fler exempel eller göra en beställning

 

högtidsgåvaMHY Sida 1

Sök på sidan

Svensk-Etiopiska Föreningen

                    Styrelse
Ordförande:         Biniyam Wondimu
Vice ordf.               Håkan Pohlstrand
Sekreterare:         Michael Ståhl
Kassör:                   Per Wallgren
Medlemssekr:      Örjan Åkerrén
Ledamöter:           Wessen Beshah
                                   Sven Britton
                                   
Jan Olof Gustavi
                                   Ingegerd Nylander
                                   Sonja Pohlstrand
                                   
Webb/Facebook: Martin Hydén

Org.nr:                     802004-5657

Kontakt e-post:     
kontakt@svensk-etiopiska.se 
eller via kontaktformulär

Vi finns på Facebook!