Svensk-Etiopiska Föreningen

Swedish-Ethiopian Association

Svensk-Etiopiska föreningen är en opolitisk, religiöst obunden vänskapsförening som bildades i Stockholm 1952. De breda och djupa kontakterna mellan Sverige och Etiopien, som grundlades redan på 1950-talet, är basen och den gemensamma bakgrunden för föreningens medlemmar. Även etiopier bosatta i Sverige har tillfört föreningen ökad kunskap och förståelse för Etiopien, dess land och folk.

Projektet vi kallar ”Ett mål om dagen”, riktar sig till 165 barn i kindergarten (förskolan) tillhörande skolan Firehiywet i Addis. Barnen, som alla kommer från mindre bemedlade familjer, får ett glas mjölk och ett bröd varje skoldags morgon. Kostnaden per barn och dag beräknas till 8 Birr, eller cirka 3 kr. Totalt cirka 81.000 kronor per år.
Skolan Firehiywet, för årskurserna från kindergarten till klass åtta, bildades 1951 och har 728 barn. Förutom de 165 barnen i kindergarten går 251 pojkar och 322 flickor i årskurs ett till åtta. Regeringen bidrar med ett mål mat per dag för ett hundratal elever.
Vill du bli månadsgivare åt projektet? Vi behöver samla in cirka 6 500 kronor i månaden för att finansiera projektet. Vi har därför startat ett bankkonto som samlar bidragen.

Vill du bli månadsgivare, gör så här:
Skicka ett bidrag till följande bankkonto (Swedbank, Svensk-Etiopiska Föreningen)
Clearingnummer 8381-6 Kontonummer 693 500 629-3 
Ange ert namn som meddelande (OBS max 10 tecken).

Bidraget skall helst vara månatligt men det går naturligtvis att ge ett engångsbidrag. 
Bidraget kan vara hur stort eller litet som helst, men gärna jämna hundratal så att summeringen blir enkel. Hittills har givare valt att bidra med 100 till 500 kronor i månaden.
En del banker tar en avgift för stående överföring. Man kan då antingen betala ett engångsbidrag eller lägga in fler vanliga betalningar med framtida betaldatum.

Alla medel som samlas in går oavkortat till projektet! Inga administrativa kostnader. Vi kommer kontinuerligt att visa information om projektet på hemsidan och i tidningen Tenaestelin.

Stort tack för ditt stöd!

 

Sprid gärna budskapet och hjälp oss skaffa bidrgasgivare till projektet. Ladda ner denna informationsida om projektet som kan delas ut till släkt, vänner och företag man har kontakt med.


”Ett mål om dagen” ersätter Trädplanteringsprojektet som nu är avslutat. I samband med millenniumskiftet i Etiopien 2007 startades kampanjen med mottot ”Two trees för 2000”. Två träd per invånare skulle planteras över hela landet och bara inhemska trädsorter. Under åren 2007-2010 stödde Svensk-Etiopiska Föreningen projektet i Kaliti. Stödet fortsatte sedan 2010-2016 till Ethiopian Heritage Trust och Entotto, där eucalyptusträden ersatts av plantor från inhemska träd.

 

 

Nyheter om Etiopien

AllAfrica News: Ethiopia

18 januari 2020

All Africa, All the Time.
 • A New Nature-Based Food and Land Use Economy
  [WRI] "All my kids can go to school now, whereas before I might only have been able to send one" reports Balaynesh Kasa, a farmer in Debre Yakob Watershed, close to Bahir Dar town, in Amhara Regional State, Ethiopia, and mother to four children.
 • Kipchoge, Bekele Renew Rivalry in London
  [Capital FM] Nairobi -The gladiatorial match-up the whole world has been waiting for - Eliud Kipchoge versus Kenenisa Bekele - is on and will take place on 26 April at the 2020 Virgin Money London Marathon.
 • Ethiopia, Egypt, Sudan Make Slow Progress in Nile Dam Row
  [Deutsche Welle] The three countries have agreed the filling of the Nile dam should start in the wet season and proceed in stages. But they have delayed making a final agreement until later in January.
 • Electoral Agency Sets Tentative Date for Elections
  [Nation] Ethiopia's upcoming general election will probably be held on August 16, the electoral agency said on Wednesday,
 • Despite Trump's Urging, Egypt, Ethiopia Still Deadlocked on Nile Dam
  [VOA] Washington -The latest talks hosted by the U.S. Treasury produced some progress but failed to achieve a comprehensive agreement on the filling and operation of the Grand Ethiopian Renaissance Dam (GERD).
 • Joint Statement on Negotiations Over the Grand Ethiopian Renaissance Dam (GERD)
  [U.S. Treasury] Washington, DC -The Ministers of Foreign Affairs and Water Resources of Egypt, Ethiopia and Sudan and their delegations met with the Secretary of the Treasury and the President of the World Bank, participating as observers, in Washington, D.C. on January 13-15, 2020.
 • Banks Use Prizes As Magnet for Forex Mobilisation
  [Addis Fortune] More and more banks are offering lotteries that bestow prizes on customers who bring in forex through remittances. Some banking customers say they look forward to the annual or seasonal raffles, but other banks and experts fail to see the strategy doing much to ameliorate the forex crunch, reports TEMESGEN MULUGETA, FORTUNE STAFF WRITER.

Minnes & Högtidsgåvor

Stöd föreningens projekt #"Ett mål om dagen" med en minnes eller högtidsgåva.

Bilderna levereras på kraftigt papper i A4-format.
Klicka på bilden nedan för att se fler exempel eller göra en beställning

 

högtidsgåvaMHY Sida 1

Sök på sidan

Vi finns på Facebook!