Svensk-Etiopiska Föreningen

Swedish-Ethiopian Association

Svensk-Etiopiska föreningen är en opolitisk, religiöst obunden vänskapsförening som bildades i Stockholm 1952. De breda och djupa kontakterna mellan Sverige och Etiopien, som grundlades redan på 1950-talet, är basen och den gemensamma bakgrunden för föreningens medlemmar. Även etiopier bosatta i Sverige har tillfört föreningen ökad kunskap och förståelse för Etiopien, dess land och folk.

Projektet vi kallar ”Ett mål om dagen”, riktar sig till 165 barn i kindergarten (förskolan) tillhörande skolan Firehiywet i Addis. Barnen, som alla kommer från mindre bemedlade familjer, får ett glas mjölk och ett bröd varje skoldags morgon. Kostnaden per barn och dag beräknas till 8 Birr, eller cirka 3 kr. Totalt cirka 81.000 kronor per år.
Skolan Firehiywet, för årskurserna från kindergarten till klass åtta, bildades 1951 och har 728 barn. Förutom de 165 barnen i kindergarten går 251 pojkar och 322 flickor i årskurs ett till åtta. Regeringen bidrar med ett mål mat per dag för ett hundratal elever.
Vill du bli månadsgivare åt projektet? Vi behöver samla in cirka 6 500 kronor i månaden för att finansiera projektet. Vi har därför startat ett bankkonto som samlar bidragen.

Vill du bli månadsgivare, gör så här:
Skicka ett bidrag till följande bankkonto (Swedbank, Svensk-Etiopiska Föreningen)
Clearingnummer 8381-6 Kontonummer 693 500 629-3 
Ange ert namn som meddelande (OBS max 10 tecken).

Bidraget skall helst vara månatligt men det går naturligtvis att ge ett engångsbidrag. 
Bidraget kan vara hur stort eller litet som helst, men gärna jämna hundratal så att summeringen blir enkel. Hittills har givare valt att bidra med 100 till 500 kronor i månaden.
En del banker tar en avgift för stående överföring. Man kan då antingen betala ett engångsbidrag eller lägga in fler vanliga betalningar med framtida betaldatum.

Alla medel som samlas in går oavkortat till projektet! Inga administrativa kostnader. Vi kommer kontinuerligt att visa information om projektet på hemsidan och i tidningen Tenaestelin.

Stort tack för ditt stöd!

 

Sprid gärna budskapet och hjälp oss skaffa bidrgasgivare till projektet. Ladda ner denna informationsida om projektet som kan delas ut till släkt, vänner och företag man har kontakt med.


”Ett mål om dagen” ersätter Trädplanteringsprojektet som nu är avslutat. I samband med millenniumskiftet i Etiopien 2007 startades kampanjen med mottot ”Two trees för 2000”. Två träd per invånare skulle planteras över hela landet och bara inhemska trädsorter. Under åren 2007-2010 stödde Svensk-Etiopiska Föreningen projektet i Kaliti. Stödet fortsatte sedan 2010-2016 till Ethiopian Heritage Trust och Entotto, där eucalyptusträden ersatts av plantor från inhemska träd.

 

 

Nyheter om Etiopien

AllAfrica News: Ethiopia

22 oktober 2019

All Africa, All the Time.
 • Eritrean Refugees Defy Border Closures Only to Find Hardship in Ethiopia
  [The New Humanitarian] Addis Ababa -The long-dormant border crossings re-opened with such fanfare between Eritrea and Ethiopia last year as a symbol of warming relations are all now closed - but that isn't stopping a steady flow of Eritrean refugees from fleeing across the heavily militarised frontier.
 • Expert Predicts More Heavy Rain, Flooding in Kenya, Southern Ethiopia
  [VOA] U.S. weather forecasters predict continued heavy rainfall in eastern African regions that have already been hit hard by heavy rains and flash flooding.
 • Saudi Firm Kicks Off Solar Projects Worth $300m
  [Addis Fortune] The Saudi Arabian power company that just one month ago won a contract to develop two solar farms, which will have 250MW in combined capacity, has already commenced mobilizing for the project.
 • Jury Still Out On Economic Policy Synchronisation
  [Addis Fortune] One of the criticisms that was expressed about the administration of Prime Minister Abiy Ahmed (PhD) early on was the concern that there did not seem to be a well thought out comprehensive economic policy governing the management of the national economy. The recent announcement and introduction of the Homegrown Economic Reform Agenda that the government has put forward as the road map for the management of the economy for the next three years has gone some way to respond to these concerns.
 • Saving Ethiopia From Its Enigmatic Present
  [Addis Standard] Ethiopia has come a long way in experimenting on multi-national federalism as an organizing principle that was adopted not as a consocietional compromise to its enduring ailments, but as a result of elite bargaining. After almost three decades of learning, disruptions and regionalization, we are yet to see the genuine dividends of consociational democracy where divided societies endeavor to design grand principles and practices that help them find a peaceful way to survive together.
 • Ethiopian Airlines Plane Crash Compensation Divides Families
  [Nation] The millions of shillings to be paid for every life lost in the Ethiopian Airlines plane crash in March have started driving wedges between families who lost their relatives as they seek compensation.
 • Is It in the Genes? Myths, Conspiracies and Theories About Kenyan Athletes
  [Nation] At the Seoul Olympics in 1988, Kenya shocked the running world when its top male runners won the 800, 1,500, 5,000 metres and the 3,000-metre steeplechase gold medals.

Minnes & Högtidsgåvor

Stöd föreningens projekt #"Ett mål om dagen" med en minnes eller högtidsgåva.

Bilderna levereras på kraftigt papper i A4-format.
Klicka på bilden nedan för att se fler exempel eller göra en beställning

 

högtidsgåvaMHY Sida 1

Sök på sidan

Vi finns på Facebook!

Deprecated: Non-static method modJoFacebooklikebox::getLikebox() should not be called statically in /hsphere/local/home/mhyden/svensk-etiopiska.se/modules/mod_jo_facebooklikebox/mod_jo_facebooklikebox.php on line 16