Svensk-Etiopiska Föreningen

Swedish-Ethiopian Association

Svensk-Etiopiska föreningen är en opolitisk, religiöst obunden vänskapsförening som bildades i Stockholm 1952. De breda och djupa kontakterna mellan Sverige och Etiopien, som grundlades redan på 1950-talet, är basen och den gemensamma bakgrunden för föreningens medlemmar. Även etiopier bosatta i Sverige har tillfört föreningen ökad kunskap och förståelse för Etiopien, dess land och folk.

Projektet vi kallar ”Ett mål om dagen”, riktar sig till 165 barn i kindergarten (förskolan) tillhörande skolan Firehiywet i Addis. Barnen, som alla kommer från mindre bemedlade familjer, får ett glas mjölk och ett bröd varje skoldags morgon. Kostnaden per barn och dag beräknas till 8 Birr, eller cirka 3 kr. Totalt cirka 81.000 kronor per år.
Skolan Firehiywet, för årskurserna från kindergarten till klass åtta, bildades 1951 och har 728 barn. Förutom de 165 barnen i kindergarten går 251 pojkar och 322 flickor i årskurs ett till åtta. Regeringen bidrar med ett mål mat per dag för ett hundratal elever.
Vill du bli månadsgivare åt projektet? Vi behöver samla in cirka 6 500 kronor i månaden för att finansiera projektet. Vi har därför startat ett bankkonto som samlar bidragen.

Vill du bli månadsgivare, gör så här:
Skicka ett bidrag till följande bankkonto (Swedbank, Svensk-Etiopiska Föreningen)
Clearingnummer 8381-6 Kontonummer 693 500 629-3 
Ange ert namn som meddelande (OBS max 10 tecken).

Bidraget skall helst vara månatligt och sändas den förste varje månad (då kan vi skicka pengarna den 10 varje månad).
Bidraget kan vara hur stort eller litet som helst, men gärna jämna hundratal så att summeringen blir enkel. Hittills har givare valt att bidra med 100 eller 300 kronor i månaden.

Alla medel som samlas in går oavkortat till projektet! Inga administrativa kostnader. Vi kommer kontinuerligt att visa information om projektet på hemsidan och i tidningen Tenaestelin. Där kommer vi också att presentera bidragsgivarna med namn.

Stort tack för ditt stöd!

 

Sprid gärna budskapet och hjälp oss skaffa bidrgasgivare till projektet. Ladda ner denna informationsida om projektet som kan delas ut till släkt, vänner och företag man har kontakt med.


”Ett mål om dagen” ersätter Trädplanteringsprojektet som nu är avslutat. I samband med millenniumskiftet i Etiopien 2007 startades kampanjen med mottot ”Two trees för 2000”. Två träd per invånare skulle planteras över hela landet och bara inhemska trädsorter. Under åren 2007-2010 stödde Svensk-Etiopiska Föreningen projektet i Kaliti. Stödet fortsatte sedan 2010-2016 till Ethiopian Heritage Trust och Entotto, där eucalyptusträden ersatts av plantor från inhemska träd.

 

 

Nyheter om Etiopien

AllAfrica News: Ethiopia

18 december 2018

All Africa, All the Time.
 • Ethiopia's Former President Girma Woldegiorgis Dies
  [ENA] Addis Ababa -Girma Woldegiorgis who served for two consecutive terms as president of Ethiopia has passed away last night.
 • PM Abiy Extend Condolences Over Death of Former President
  [ENA] Addis Ababa -Prime Minister Abiy Ahmed expressed his condolences over the death of former president Girma Woldegiorgis, who served as president from 2001 to 2013.
 • Ethiopia Says GERD Needs 4 Years to Be Completed
  [ENA] Addis Ababa -The Grand Ethiopian Renaissance Dam (GERD), being built along River Nile, will be completed in 2022, GERD Project Manager Eng. Kifle Horo said.
 • Tackling Hate Speech in Ethiopia
  [HRW] Hate and dangerous speech is a serious and growing problem in Ethiopia, both online and offline. It has contributed to the growing ethnic tensions and conflicts across the country that have created more than 1.4 million new internally displaced people in the first half of 2018 alone. The government says it will pass a new law on hate speech to counter this. But around the world, laws criminalizing hate speech have been often and easily abused - and there are other options.
 • Ethiopian Launches Flight Service to Manchester
  [ENA] Addis Ababa -Ethiopian airlines inaugurated its second destination to Manchester in the UK next to London on Tuesday.
 • Police Maintain Custody of Ex - METEC CEO, Brother
  [Addis Fortune] The two bothers are suspected of alleged corruption and misuse of office power
 • Inside Ethiopia's Trial of Grand Corruption. Who Is Accused of What?
  [Addis Standard] Addis Abeba -The last ten days inside the Federal high court Lideta branch, 10th criminal bench have seen the continued trial of dozens of individuals suspected of grand corruption involving former officials the army operated Metals and Engineering Corporation (MeTEC). Here is what went down the court room.

Reseinfo

Hittade inte flödet

Minnes & Högtidsgåvor

Stöd föreningens projekt #"Ett mål om dagen" med en minnes eller högtidsgåva.

Bilderna levereras på kraftigt papper i A4-format.
Klicka på bilden nedan för att se fler exempel eller göra en beställning

 

högtidsgåvaMHY Sida 1

Sök på sidan

Vi finns på Facebook!