Svensk-Etiopiska Föreningen

Swedish-Ethiopian Association

Svensk-Etiopiska föreningen är en opolitisk, religiöst obunden vänskapsförening som bildades i Stockholm 1952. De breda och djupa kontakterna mellan Sverige och Etiopien, som grundlades redan på 1950-talet, är basen och den gemensamma bakgrunden för föreningens medlemmar. Även etiopier bosatta i Sverige har tillfört föreningen ökad kunskap och förståelse för Etiopien, dess land och folk.

Projektet vi kallar ”Ett mål om dagen”, riktar sig till 165 barn i kindergarten (förskolan) tillhörande skolan Firehiywet i Addis. Barnen, som alla kommer från mindre bemedlade familjer, får ett glas mjölk och ett bröd varje skoldags morgon. Kostnaden per barn och dag beräknas till 8 Birr, eller cirka 3 kr. Totalt cirka 81.000 kronor per år.
Skolan Firehiywet, för årskurserna från kindergarten till klass åtta, bildades 1951 och har 728 barn. Förutom de 165 barnen i kindergarten går 251 pojkar och 322 flickor i årskurs ett till åtta. Regeringen bidrar med ett mål mat per dag för ett hundratal elever.
Vill du bli månadsgivare åt projektet? Vi behöver samla in cirka 6 500 kronor i månaden för att finansiera projektet. Vi har därför startat ett bankkonto som samlar bidragen.

Vill du bli månadsgivare, gör så här:
Skicka ett bidrag till följande bankkonto (Swedbank, Svensk-Etiopiska Föreningen)
Clearingnummer 8381-6 Kontonummer 693 500 629-3 
Ange ert namn som meddelande (OBS max 10 tecken).

Bidraget skall helst vara månatligt men det går naturligtvis att ge ett engångsbidrag. 
Bidraget kan vara hur stort eller litet som helst, men gärna jämna hundratal så att summeringen blir enkel. Hittills har givare valt att bidra med 100 till 500 kronor i månaden.
En del banker tar en avgift för stående överföring. Man kan då antingen betala ett engångsbidrag eller lägga in fler vanliga betalningar med framtida betaldatum.

Alla medel som samlas in går oavkortat till projektet! Inga administrativa kostnader. Vi kommer kontinuerligt att visa information om projektet på hemsidan och i tidningen Tenaestelin.

Stort tack för ditt stöd!

 

Sprid gärna budskapet och hjälp oss skaffa bidrgasgivare till projektet. Ladda ner denna informationsida om projektet som kan delas ut till släkt, vänner och företag man har kontakt med.


”Ett mål om dagen” ersätter Trädplanteringsprojektet som nu är avslutat. I samband med millenniumskiftet i Etiopien 2007 startades kampanjen med mottot ”Two trees för 2000”. Två träd per invånare skulle planteras över hela landet och bara inhemska trädsorter. Under åren 2007-2010 stödde Svensk-Etiopiska Föreningen projektet i Kaliti. Stödet fortsatte sedan 2010-2016 till Ethiopian Heritage Trust och Entotto, där eucalyptusträden ersatts av plantor från inhemska träd.

 

 

Nyheter om Etiopien

AllAfrica News: Ethiopia

31 oktober 2020

All Africa, All the Time. AllAfrica News: Ethiopia
 • Nebe Proposes End of May for Election Day
  [Ethiopian Herald] ADDIS ABABA (ENA) - The National Electoral Board of Ethiopia (NEBE) on Friday proposed possible dates for the 6th upcoming general elections in the country.
 • How Trumps Belligerent Remarks Bring Ethiopians Together
  [Ethiopian Herald] Nine years have passed since Ethiopia started constructing the Grand Ethiopian Renaissance Dam (GERD) just to minimize women's burden of domestic work in firing wood to cook, to help children to stop using candle or oil lamp while they are reading, to address electricity for its citizens properly. And the country is also negotiating with the neighboring countries about the fair benefit of the GERD for several years.
 • Trump's Dangerous Rhetoric Toward Ethiopia Is Indicative of a Larger Problem
  [Council on Foreign Relations] Last week President Trump invited reporters to listen in on a call intended to celebrate the normalization of relations between Sudan and Israel, a diplomatic achievement that comes with more than a few complications. During the course of the conversation with the Sudanese and Israeli prime ministers, the president of the United States took it upon himself to casually issue a bellicose threat to Ethiopia on behalf of Egypt and its president, Abdel Fattah al-Sisi, a man Trump has referred to as "my favorite
 • CBE Contributes 1.1 Billion Birr for Dine for Ethiopia
  [Ethiopian Herald] ADDIS ABABA - The state-owned financial giant Commercial Bank of Ethiopia (CBE), through its Board, President and staff members has contributed 1.1 billion Birr for Dine for Ethiopia program, the largest sum that has so far mobilized for the national greenery initiative.
 • Politicians Highlight Political Dialogue National Significance
  [Ethiopian Herald] ADDIS ABABA - Both the ruling and opposition parties have to discharge their respective responsibilities in building a democratic state through dialogue, negotiation and other plausible means, politicians underscored.
 • Positive Stride for Revamping Local Tourism
  [Ethiopian Herald] Endegena Desalegn, Acting Communication Director with the Ministry of Culture and Tourism (MoCT) has elucidated the overall activities that have been put in to practice to stimulate the tourism sector. Of all the major economic sectors, tourism is one of the sectors massively hit by spread of Coronavirus in Ethiopia and across the world as well.
 • Lawyers With Disabilities Unite to Safeguard Rights
  [Ethiopian Herald] The Law Society is committed to promoting inclusion in the legal profession. Lawyers with Disabilities Division members come from a wide range of backgrounds and include law students, retired solicitors, paralegals, law lecturers, practicing solicitors and their allies.

Minnes & Högtidsgåvor

Stöd föreningens projekt #"Ett mål om dagen" med en minnes eller högtidsgåva.

Bilderna levereras på kraftigt papper i A4-format.
Klicka på bilden nedan för att se fler exempel eller göra en beställning

 

högtidsgåvaMHY Sida 1

Sök på sidan

Vi finns på Facebook!