Svensk-Etiopiska Föreningen

Swedish-Ethiopian Association

Svensk-Etiopiska föreningen är en opolitisk, religiöst obunden vänskapsförening som bildades i Stockholm 1952. De breda och djupa kontakterna mellan Sverige och Etiopien, som grundlades redan på 1950-talet, är basen och den gemensamma bakgrunden för föreningens medlemmar. Även etiopier bosatta i Sverige har tillfört föreningen ökad kunskap och förståelse för Etiopien, dess land och folk.

Projektet ”Ett mål om dagen”
Projektet riktar sig till barn i kindergarten (förskolan) tillhörande skolan Firehiywet i Addis Abeba. Firehiywet-skolan, som har elever alltifrån kindergarten till klass åtta, bildades 1951 och barnen kommer från mindre bemedlade familjer.
Projektet innebär att eleverna i kindergarten får mjölk och bröd varje skoldags morgon. När projektet inleddes år 2017 var de 165 elever i kindergarten och kostnaden per barn och dag beräknades då till cirka 3 kr, motsvarande cirka 81.000 kronor per år.
Projektet är mycket uppskattat av såväl elever som föräldrar och lärare och det är numera inga barn som kommer sent till skolan, eller som somnar av utmattning under skoltiden till följd av att de inte fått frukost. Brödet och mjölken levereras punktligt av vår samarbetspartner på plats Abye Zeleke och hans medarbetare vid The Münch German Bakery i Addis.

Sedan projetstarten 2019 har antalet elever ökat från 165 till 345 och kostnaden per måltid stigit från 8 birr till 21 birr. Årskostnaden för att driva projektet har därmed stigit till cirka 200.000 kronor per år. Denna kostnadsökning gör att vi kämpar för att kunna fortsätta detta projekt som vi anser är mycket viktigt och vi är i behov av flera givare.

Vill du bli månadsgivare åt projektet?
Vi behöver i dagsläget samla in cirka 16,000 kronor i månaden för att finansiera projektet.
Eftersom utgifterna är löpande ser vi gärna att bidraget är månatligt, men det går naturligtvis att ge ett engångsbidrag. Bidraget kan vara hur stort eller litet som helst. Hittills har månadsgivare valt att bidra med 50 till 1.000 kronor i månaden.

Vill du bli månadsgivare, gör så här:
Projektet har ett eget bankkonto som samlar bidragen.
Skicka ett bidrag till följande bankkonto (Swedbank, Svensk-Etiopiska Föreningen)
Clearingnummer 8381-6 Kontonummer 693 500 629-3
Ange ert namn som meddelande (OBS max 10 tecken).
En del banker tar en avgift för stående överföring. Man kan då antingen betala ett engångsbidrag eller lägga in fler vanliga betalningar med framtida betaldatum.
Alternativt så går det numera att swisha direkt till projektet. Swisha till 1236339154, eller använd den QR-kod som går direkt till projektet och som finns nedan.

Alla medel som samlas in går oavkortat till projektet!
Inga administrativa kostnader.
Vi redovisar kontinuerligt information om projektet på hemsidan och i tidningen Tenaestelin.


Stort tack för ditt stöd!

 
”Ett mål om dagen” erstte 2017 Trädplanteringsprojektet som nu är avslutat. I samband med millenniumskiftet i Etiopien 2007 startades kampanjen med mottot ”Two trees for 2000”. Två träd per invånare skulle planteras över hela landet och bara inhemska trädsorter. Under åren 2007-2010 stödde Svensk-Etiopiska Föreningen projektet i Kaliti. Stödet fortsatte sedan 2010-2016 till Ethiopian Heritage Trust och deras trädplantering på Entotto, där eucalyptusträden ersatts av plantor från inhemska träd.

Sidan uppdaterad 2022-07-25

 

 

Vi finns på Facebook!

Sök på sidan

Kommande möten

23 april 2022  
Söndag 15 maj 2022
Årsmöte

22 oktober 2022  
Höstmöte

Nyheter om Etiopien

AllAfrica News: Ethiopia

All Africa, All the Time. AllAfrica News: Ethiopia
 • Trials At Peace in Violence-Ravaged Metekel
  [Addis Standard] Addis Abeba -- A conflict hotspot in the Benishangul-Gumuz region, Metekel has seen an escalation of violence since 2020 that has resulted in mass displacements, indiscriminate killings, and property damage. The first attack in September 2020 left scores dead; displacing over 300, according to accounts by the then woreda administrator.
 • 3rd Round Filling of Great Ethiopian Renaissance Dam Successful - Premier
  [Addis Standard] Addis Abeba -- The third round filling of Renaissance Dam has been successfully completed, Prime Minister Abiy Ahmed announced. Speaking on the occasion, PM Abiy assured downstream countries of the Nile, Egypt and Sudan, that when Ethiopia set out to build a dam on the Nile, from the beginning it did not want to make the river to benefit only Ethiopia. "When we want to get the benefits that we deserve, we are also thinking that like Ethiopia, the other gifts of the Nile - Sudan and Egypt will use the river in their respe
 • Nowhere to Run - the Plight of Eritrean Refugees in Ethiopia
  [The Conversation Africa] Ethiopia has hosted large numbers of Eritrean refugees for years. Before the recent conflict, about 100,000 Eritrean refugees lived in camps in Ethiopia's northern Tigray region.
 • Ethiopia in Position 'To Protect Airspace From Any Attack' - Air Force Chief
  [Addis Standard] Addis Abeba -- Lieutenant General Yilma Merdassa, the Commander in chief of Ethiopia's Air Force told state media that the Air Force is "in a position to protect and defend our airspace from any kind of attack."
 • Grand Renaissance Dam's Second Turbine Begins Producing Power
  [Addis Standard] Addis Abeba -- The inauguration ceremony of the power generation by the second turbine of the Great Ethiopian Renaissance Dam (GERD) is underway.
 • Southwest State Council Approves Multi-Capital City Bill
  [Addis Standard] Addis Abeba -- The Council of the newly constituted South West Ethiopian People's Regional State has reviewed and approved the bill for multi-capital city, which will pave ways for the creation four capital cities with equal status.
 • South Sudan's Murle Militia Allegedly Kills 2, Kidnaps Two Children in Gembella Region
  [Addis Standard] Addis Abeba -- The police commission of the Gembella regional state said that two people were killed and two children were abducted after cross border attack by South Sudanese Murle militia in the border areas of the Dima Woreda, Akugu refugee camp in Gambella regional state. One person was also injured in the attack and is receiving medical treatment.

Minnes & Högtidsgåvor

Stöd föreningens projekt #"Ett mål om dagen" med en minnes eller högtidsgåva.

Bilderna levereras på kraftigt papper i A4-format.
Klicka på bilden nedan för att se fler exempel eller göra en beställning

 

högtidsgåvaMHY Sida 1

Svensk-Etiopiska Föreningen

                    Styrelse
Ordförande:         Biniyam Wondimu

Vice ordf.               Håkan Pohlstrand
Sekreterare:         Michael Ståhl
Kassör:                   Per Wallgren
Medlemssekr:      Örjan Åkerrén
Ledamöter:           Wessen Beshah
                                   Sven Britton
                                   Jan Olof Gustavi
                                   Ingegerd Nylander
                                   Sonja Pohlstrand
                                   
Webb/Facebook: Martin Hydén

Org.nr:                     802004-5657

Kontakt e-post:     
kontakt@svensk-etiopiska.se 
eller via kontaktformulär

Betala med Swish