Svensk-Etiopiska Föreningen

Swedish-Ethiopian Association

Svensk-Etiopiska föreningen är en opolitisk, religiöst obunden vänskapsförening som bildades i Stockholm 1952. De breda och djupa kontakterna mellan Sverige och Etiopien, som grundlades redan på 1950-talet, är basen och den gemensamma bakgrunden för föreningens medlemmar. Även etiopier bosatta i Sverige har tillfört föreningen ökad kunskap och förståelse för Etiopien, dess land och folk.

Projektet vi kallar ”Ett mål om dagen”, riktar sig till 165 barn i kindergarten (förskolan) tillhörande skolan Firehiywet i Addis. Barnen, som alla kommer från mindre bemedlade familjer, får ett glas mjölk och ett bröd varje skoldags morgon. Kostnaden per barn och dag beräknas till 8 Birr, eller cirka 3 kr. Totalt cirka 81.000 kronor per år.
Skolan Firehiywet, för årskurserna från kindergarten till klass åtta, bildades 1951 och har 728 barn. Förutom de 165 barnen i kindergarten går 251 pojkar och 322 flickor i årskurs ett till åtta. Regeringen bidrar med ett mål mat per dag för ett hundratal elever.
Vill du bli månadsgivare åt projektet? Vi behöver samla in cirka 6 500 kronor i månaden för att finansiera projektet. Vi har därför startat ett bankkonto som samlar bidragen.

Vill du bli månadsgivare, gör så här:
Skicka ett bidrag till följande bankkonto (Swedbank, Svensk-Etiopiska Föreningen)
Clearingnummer 8381-6 Kontonummer 693 500 629-3 
Ange ert namn som meddelande (OBS max 10 tecken).

Bidraget skall helst vara månatligt men det går naturligtvis att ge ett engångsbidrag. 
Bidraget kan vara hur stort eller litet som helst, men gärna jämna hundratal så att summeringen blir enkel. Hittills har givare valt att bidra med 100 till 500 kronor i månaden.
En del banker tar en avgift för stående överföring. Man kan då antingen betala ett engångsbidrag eller lägga in fler vanliga betalningar med framtida betaldatum.

Alla medel som samlas in går oavkortat till projektet! Inga administrativa kostnader. Vi kommer kontinuerligt att visa information om projektet på hemsidan och i tidningen Tenaestelin.

Stort tack för ditt stöd!

 

Sprid gärna budskapet och hjälp oss skaffa bidrgasgivare till projektet. Ladda ner denna informationsida om projektet som kan delas ut till släkt, vänner och företag man har kontakt med.


”Ett mål om dagen” ersätter Trädplanteringsprojektet som nu är avslutat. I samband med millenniumskiftet i Etiopien 2007 startades kampanjen med mottot ”Two trees för 2000”. Två träd per invånare skulle planteras över hela landet och bara inhemska trädsorter. Under åren 2007-2010 stödde Svensk-Etiopiska Föreningen projektet i Kaliti. Stödet fortsatte sedan 2010-2016 till Ethiopian Heritage Trust och Entotto, där eucalyptusträden ersatts av plantor från inhemska träd.

 

 

Nyheter om Etiopien

AllAfrica News: Ethiopia

21 april 2019

All Africa, All the Time.
 • Women in Ethiopia Still Struggle Despite Leadership in Government
  [IPS] Addis Ababa -Following 2018 elections in Ethiopia, a record-breaking number of women now hold leadership positions in the country's government. But women still struggle to rise up the ranks in other sectors.
 • 2019 Most Influential People List Features Six Africans
  [allAfrica] Cape Town -Time Magazine has published its annual list of the world's most influential people - and six Africans made it on to the list, according to Ugandan website Hire The Youth.
 • Alarming Rates of Malnutrition Among Displaced People in Southern Ethiopia
  [MSF] Médecins Sans Frontières (MSF) is concerned for the welfare of tens of thousands of vulnerable internally displaced people (IDPs) in southern Ethiopia, following an assessment that revealed alarming findings about their nutritional status, poor living conditions and limited availability of safe drinking water.
 • 39 People Die in Measles Outbreak - Report
  [Addis Standard] Addis Standard has quoted a BBC Amharic story that says 39 people have died from measles.
 • MSF Launches Intervention As Displacement Crisis Leads to High Malnutrition Rates
  [MSF] New York/Addis Ababa -Doctors Without Borders/Médecins Sans Frontières (MSF) has launched a medical intervention in the Gedeo area of southern Ethiopia following a nutritional assessment in late March, which found malnutrition rates above emergency levels for children under five. The international medical humanitarian organization is calling on other humanitarian agencies to urgently scale up their support for the large number of internally displaced people living in the area.
 • Ethiopia's Digital Economy: Boom, Bang 
  [Addis Standard] A flourishing digital economy is a new feature in the dynamics of the new Ethiopia. Slower as this explosion might be compared to the case in other countries, marked by competitive telecom market, its growth and disruptive impact in the traditional markets identified with hierarchy, clientelism and collusion is certainly radical.
 • Security Forces Injure Arsi Univ. Medical Interns During Protest
  [Addis Standard] Several interns and last year medical students in Arsi University, Assela city, 175 km south east of Addis Abeba, were injured this morning when security forces attempted to forcibly disperse them while demonstrating, a medical student at the university told Addis Standard.

Minnes & Högtidsgåvor

Stöd föreningens projekt #"Ett mål om dagen" med en minnes eller högtidsgåva.

Bilderna levereras på kraftigt papper i A4-format.
Klicka på bilden nedan för att se fler exempel eller göra en beställning

 

högtidsgåvaMHY Sida 1

Sök på sidan

Vi finns på Facebook!