Svensk-Etiopiska Föreningen

Swedish-Ethiopian Association

Svensk-Etiopiska föreningen är en opolitisk, religiöst obunden vänskapsförening som bildades i Stockholm 1952. De breda och djupa kontakterna mellan Sverige och Etiopien, som grundlades redan på 1950-talet, är basen och den gemensamma bakgrunden för föreningens medlemmar. Även etiopier bosatta i Sverige har tillfört föreningen ökad kunskap och förståelse för Etiopien, dess land och folk.

Projektet vi kallar ”Ett mål om dagen”, riktar sig till 165 barn i kindergarten (förskolan) tillhörande skolan Firehiywet i Addis. Barnen, som alla kommer från mindre bemedlade familjer, får ett glas mjölk och ett bröd varje skoldags morgon. Kostnaden per barn och dag beräknas till 8 Birr, eller cirka 3 kr. Totalt cirka 81.000 kronor per år.
Skolan Firehiywet, för årskurserna från kindergarten till klass åtta, bildades 1951 och har 728 barn. Förutom de 165 barnen i kindergarten går 251 pojkar och 322 flickor i årskurs ett till åtta. Regeringen bidrar med ett mål mat per dag för ett hundratal elever.
Vill du bli månadsgivare åt projektet? Vi behöver samla in cirka 6 500 kronor i månaden för att finansiera projektet. Vi har därför startat ett bankkonto som samlar bidragen.

Vill du bli månadsgivare, gör så här:
Skicka ett bidrag till följande bankkonto (Swedbank, Svensk-Etiopiska Föreningen)
Clearingnummer 8381-6 Kontonummer 693 500 629-3 
Ange ert namn som meddelande (OBS max 10 tecken).

Bidraget skall helst vara månatligt och sändas den förste varje månad (då kan vi skicka pengarna den 10 varje månad).
Bidraget kan vara hur stort eller litet som helst, men gärna jämna hundratal så att summeringen blir enkel. Hittills har givare valt att bidra med 100 eller 300 kronor i månaden.

Alla medel som samlas in går oavkortat till projektet! Inga administrativa kostnader. Vi kommer kontinuerligt att visa information om projektet på hemsidan och i tidningen Tenaestelin. Där kommer vi också att presentera bidragsgivarna med namn.

Stort tack för ditt stöd!

 

Sprid gärna budskapet och hjälp oss skaffa bidrgasgivare till projektet. Ladda ner denna informationsida om projektet som kan delas ut till släkt, vänner och företag man har kontakt med.


”Ett mål om dagen” ersätter Trädplanteringsprojektet som nu är avslutat. I samband med millenniumskiftet i Etiopien 2007 startades kampanjen med mottot ”Two trees för 2000”. Två träd per invånare skulle planteras över hela landet och bara inhemska trädsorter. Under åren 2007-2010 stödde Svensk-Etiopiska Föreningen projektet i Kaliti. Stödet fortsatte sedan 2010-2016 till Ethiopian Heritage Trust och Entotto, där eucalyptusträden ersatts av plantor från inhemska träd.

 

 

Nyheter om Etiopien

AllAfrica News: Ethiopia

All Africa, All the Time.
 • Ethiopia Inaugurates Africa's First $120 Million Waste to Energy Facility
  [The Exchange] Since its inception in 2014, the Government of Ethiopia and a number of international conglomerates have been anticipating the kick-start of the multimillion project. The rise of renewable energy in Africa has opened doors for new technology to find its way in strengthening economies with a better methodology to curb divers challenges. Ethiopia, like most African nations, has been facing a huge barrier in waste disposal in Addis Ababa. The foul smell of mountains of waste has threatened the life of flora a
 • Probe Years of Abuse in Somali Region, Urges Human Rights Watch
  [HRW] The government of Ethiopia should commit to an in-depth, independent fact-finding mission into many years of rights abuses and violations of the laws of war in eastern Ethiopia's Somali region, Human Rights Watch said today. This should include specific investigations into the responsibility of senior Somali region officials, including the former regional president, Abdi Mohamoud Omar, and the current head of the region's paramilitary Liyu police force, Abdirahman Abdillahi Burale.
 • Ensuring Freedom of Speech for Diversity of Thoughts
  [Ethiopian Herald] Ethiopia's government decision to allow foreign based ex-activist media to operate in the country showcased its commitment to ensure freedom of expression and create the platform for people with different views entertain standpoints, communication experts say.
 • Proper Disability Census for Inclusive Dev't
  [Ethiopian Herald] Due to the absence of proper census and less awareness of the society, the exact figure of People with Disability (PWDs) in Ethiopia is unknown. It is said to be that the number of disabilities in the country does not exceed 1.1 million. This figure, however, shows that the number of PWDs is not properly identified.
 • Zerofly Bag to Reduce Agricultural Production Loss
  [Ethiopian Herald] ZeroFly Hermetic Bag reduces post harvest agricultural production loss by 30 percent.
 • Who's Weapons? Ethiopia Seizes Largest Cache of Smuggled Weapons in Addis Ababa
  [Dalsan Radio] Police in Ethiopia on Friday seized the largest cache of weapons in recent times that was being smuggled in to the capital Addis Ababa. According to the Federal Police 1051 pistols and some 4038 ammunition were found inside a fuel track tanker and an Isuzu truck in Kolfe area.
 • Media Towards Keeping Citizens in Line
  [Ethiopian Herald] Despite the efforts made to widen the political space for opposition parties, the government, as part of the reforms, has been making considerable strides in every aspect. It pardoned political leaders and dropped charges against them. It also lifted bans on political parties which were designated as violence instigators and terrorists; and permitted access to blocked websites.

Reseinfo

Hittade inte flödet

Minnes & Högtidsgåvor

Stöd föreningens projekt #"Ett mål om dagen" med en minnes eller högtidsgåva.

Bilderna levereras på kraftigt papper i A4-format.
Klicka på bilden nedan för att se fler exempel eller göra en beställning

 

högtidsgåvaMHY Sida 1

Sök på sidan

Vi finns på Facebook!