Svensk-Etiopiska Föreningen

Swedish-Ethiopian Association

Svensk-Etiopiska föreningen är en opolitisk, religiöst obunden vänskapsförening som bildades i Stockholm 1952. De breda och djupa kontakterna mellan Sverige och Etiopien, som grundlades redan på 1950-talet, är basen och den gemensamma bakgrunden för föreningens medlemmar. Även etiopier bosatta i Sverige har tillfört föreningen ökad kunskap och förståelse för Etiopien, dess land och folk.

Projektet vi kallar ”Ett mål om dagen”, riktar sig till 165 barn i kindergarten (förskolan) tillhörande skolan Firehiywet i Addis. Barnen, som alla kommer från mindre bemedlade familjer, får ett glas mjölk och ett bröd varje skoldags morgon. Kostnaden per barn och dag beräknas till 8 Birr, eller cirka 3 kr. Totalt cirka 81.000 kronor per år.
Skolan Firehiywet, för årskurserna från kindergarten till klass åtta, bildades 1951 och har 728 barn. Förutom de 165 barnen i kindergarten går 251 pojkar och 322 flickor i årskurs ett till åtta. Regeringen bidrar med ett mål mat per dag för ett hundratal elever.
Vill du bli månadsgivare åt projektet? Vi behöver samla in cirka 6 500 kronor i månaden för att finansiera projektet. Vi har därför startat ett bankkonto som samlar bidragen.

Vill du bli månadsgivare, gör så här:
Skicka ett bidrag till följande bankkonto (Swedbank, Svensk-Etiopiska Föreningen)
Clearingnummer 8381-6 Kontonummer 693 500 629-3 
Ange ert namn som meddelande (OBS max 10 tecken).

Bidraget skall helst vara månatligt men det går naturligtvis att ge ett engångsbidrag. 
Bidraget kan vara hur stort eller litet som helst, men gärna jämna hundratal så att summeringen blir enkel. Hittills har givare valt att bidra med 100 till 500 kronor i månaden.
En del banker tar en avgift för stående överföring. Man kan då antingen betala ett engångsbidrag eller lägga in fler vanliga betalningar med framtida betaldatum.

Alla medel som samlas in går oavkortat till projektet! Inga administrativa kostnader. Vi kommer kontinuerligt att visa information om projektet på hemsidan och i tidningen Tenaestelin.

Stort tack för ditt stöd!

 

Sprid gärna budskapet och hjälp oss skaffa bidrgasgivare till projektet. Ladda ner denna informationsida om projektet som kan delas ut till släkt, vänner och företag man har kontakt med.


”Ett mål om dagen” ersätter Trädplanteringsprojektet som nu är avslutat. I samband med millenniumskiftet i Etiopien 2007 startades kampanjen med mottot ”Two trees för 2000”. Två träd per invånare skulle planteras över hela landet och bara inhemska trädsorter. Under åren 2007-2010 stödde Svensk-Etiopiska Föreningen projektet i Kaliti. Stödet fortsatte sedan 2010-2016 till Ethiopian Heritage Trust och Entotto, där eucalyptusträden ersatts av plantor från inhemska träd.

 

 

Vi finns på Facebook!

Nyheter om Etiopien

AllAfrica News: Ethiopia

29 juli 2021

All Africa, All the Time. AllAfrica News: Ethiopia
 • More Refugees From Ethiopia Stream Into Sudan
  [VOA] Khartoum -- Authorities in Sudan say at least 3,000 Ethiopian refugees fled into Sudan this week, after the war in Ethiopia's Tigray region spread to the neighboring Amhara region. VOA speaks to a refugee camp director and a political analyst about the significance of the influx in this report from Khartoum.
 • WHO - Millions of Tigrayans Without Basic Health Care
  [VOA] Geneva -- The World Health Organization warns that millions of people in conflict-ridden Tigray in northern Ethiopia lack access to basic health care and risk falling ill. The agency has been able to reach only a fraction of them.
 • Fed Attorney General File Charges Against Members of 'Tigray's Central Military Command'
  [Addis Standard] Addis Abeba -- The federal Attorney General charged Lieutenant General Tadesse Worede, General Gebre Tsadkan Gebre Tensae and 73 other people of attempting to overthrow the federal government via a coup in collaboration with Tigray People's Liberation Front (TPLF), a group designated terrorist by House of People's Representatives (HoPR).
 • Expansion - Kenya's Little Gears Up for Ethiopian Market
  [Capital FM] Nairobi -- Little, Kenya's leading super-app platform has finalized plans to expand services to the Ethiopian market within this month in a move aimed at stamping its authority in the continent.
 • Fed. Court Decides to Resume Witness Hearing Without Absentee Defendants in Jawar Mohamed's File
  [Addis Standard] Addis Abeba -- Following the refusal of the four defendants in Jawar Mohammed's file; Jawar Mohammed, Bekele Gerba, Hamza Adane and Dejene Tafa to appear in court for the third time, the Federal High Court Lideta Branch, First Constitutional and Anti-Terrorism Bench has decided to resume hearing to decide on the conduct of prosecutor's witness hearing in theor absence.
 • Official Says Hundreds of Civilians Killed By Afar Militia
  [Nation] Officials in Ethiopia's Somali region on Tuesday said hundreds of civilians were killed after militia forces from the neighbouring Afar region carried out attacks there.
 • Somali Regional Govt Blames Afar for Violence, Demands Swift Response From Federal Govt
  [Addis Standard] Addis Abeba -- Violence once again hit the border area between Afar and Somali regional states. Similar to previous incidents, contradicting narratives about the nature of clashes dominated the conversation over the weekend, with the Somali regional government accusing Afar Special Forces and a group it called 'Uguguma' for the violence and members of the Afar community dismissing the news as a propaganda.

Minnes & Högtidsgåvor

Stöd föreningens projekt #"Ett mål om dagen" med en minnes eller högtidsgåva.

Bilderna levereras på kraftigt papper i A4-format.
Klicka på bilden nedan för att se fler exempel eller göra en beställning

 

högtidsgåvaMHY Sida 1

Sök på sidan

Svensk-Etiopiska Föreningen

                    Styrelse
Ordförande:         Biniyam Wondimu
Vice ordf.               Håkan Pohlstrand
Sekreterare:         Michael Ståhl
Kassör:                   Per Wallgren
Medlemssekr:      Örjan Åkerrén
Ledamöter:           Wessen Beshah
                                   Sven Britton
                                   
Jan Olof Gustavi
                                   Ingegerd Nylander
                                   Sonja Pohlstrand
                                   
Webb/Facebook: Martin Hydén

Org.nr:                     802004-5657

Kontakt e-post:     
kontakt@svensk-etiopiska.se 
eller via kontaktformulär