Svensk-Etiopiska Föreningen

Swedish-Ethiopian Association

Svensk-Etiopiska föreningen är en opolitisk, religiöst obunden vänskapsförening som bildades i Stockholm 1952. De breda och djupa kontakterna mellan Sverige och Etiopien, som grundlades redan på 1950-talet, är basen och den gemensamma bakgrunden för föreningens medlemmar. Även etiopier bosatta i Sverige har tillfört föreningen ökad kunskap och förståelse för Etiopien, dess land och folk.

Svensk-Etiopiska Föreningen är en politiskt och religiöst obunden förening och som sådan kommenterar vi inte det nuvarande tillståndet i Etiopien på annat sätt än att vi tar passionerat ställning för Freden och känner stor sorg över att vårt älskade Etiopien än en gång tycks ha kastats ut i ett krig.

Bakgrunden till dagens situation är svåröverskådlig och mångfasetterad.
För dem som söker efter neutrala fakta om situationen kan vi rekommendera Etiopienkännaren Michael Ståhls artikel om konflikten i Tigrayi som publicerades ”under strecket” i Svenska dagbladet den sjätte november (går tyvärr ej att läsa online om man inte är prenumerant).

Ni kan även söka efter annan information i TV, tidningar och på nätet. Som vanligt gäller det att vara medveten om att avsikten med informationen kan ha olika bakgrund och det är därför viktigt att värdera Informationen med kritiska ögon, inte minst den information som förekommer på nätet.

Nyheter om Etiopien

AllAfrica News: Ethiopia

27 januari 2021

All Africa, All the Time. AllAfrica News: Ethiopia
 • Ethiopia Sets Pre-Condition for Dialogue With Sudan
  [Nation] Ethiopia on Tuesday set a pre-condition outlining what it wants if it is to engage in negotiations with Sudan over their border dispute.
 • Stock Exchange to Be Operational Through PPP
  [Addis Fortune] The first securities exchange, where traders can buy and sell securities such as company stocks and bonds, will be established as a share company through a partnership of the public and private sectors, including foreign investors, according to the capital market bill that was tabled to the lawmakers at the end of last week to introduce a secondary market in Ethiopia for the first time.
 • Releasing Ethiopian Inmates, Best Way in Decongesting Prisons
  [Daily News] ALMOST all media houses in Tanzania on Monday took different approaches to highlight President John Magufuli hosting Ethiopian President, Sahle-Work Zewde in Chato, Geita Region, where the two dwelt on matters, ranging from trade to strengthening bilateral cooperation.
 • Press Statement of Office of the Representative of the Secretary-General On Sexual Violence in Conflict
  [UNFPA] United Nations Special Representative of the Secretary-General on Sexual Violence in Conflict, Pramila Patten, urges all parties to prohibit the use of sexual violence and cease hostilities in the Tigray region of Ethiopia
 • Local App Joins CBE to Digitise Agriculture
  [Addis Fortune] The partnership between Lersha and CBE Birr, which has five million users spread across the nation, aims to encourage the digitisation of the rural community, financial literacy and inclusion for smallholder farmers, as well as ease deposit mobilisation.
 • Ethio Telecom Hires Business Valuator
  [Addis Fortune] "We couldn't fully achieve our plan due to the crisis in the northern part of the country," said Frehiwot.
 • Famine - Terrible Hole in Country's Conscience
  [Addis Fortune] The last time the ugly prospect of mass starvation stuck out its head, drought affected at least 20 million people across the country in 2015. Ethiopia was better prepared than at any time before in its history. Catastrophic outcomes were averted, with Ethiopia's own resources paying more than half of the funds required for emergency responses - a record in the country's history passed with no recognition of its monumental significance.

Minnes & Högtidsgåvor

Stöd föreningens projekt #"Ett mål om dagen" med en minnes eller högtidsgåva.

Bilderna levereras på kraftigt papper i A4-format.
Klicka på bilden nedan för att se fler exempel eller göra en beställning

 

högtidsgåvaMHY Sida 1

Sök på sidan

Svensk-Etiopiska Föreningen

                    Styrelse
Ordförande:         Biniyam Wondimu
Vice ordf.               Håkan Pohlstrand
Sekreterare:         Jan Olof Gustavi
Kassör:                   Per Wallgren
Medlemssekr:      Örjan Åkerrén
Ledamöter:           Wessen Beshah
                                   Sven Britton
                                   Anne Naglo
                                   Ingegerd Nylander
                                   Sonja Pohlstrand
                                   Josef Yohannes
Webb/Facebook: Martin Hydén

Org.nr:                     802004-5657

Kontakt e-post:     
kontakt@svensk-etiopiska.se 
eller via kontaktformulär

Vi finns på Facebook!