Svensk-Etiopiska Föreningen

Swedish-Ethiopian Association

Svensk-Etiopiska föreningen är en opolitisk, religiöst obunden vänskapsförening som bildades i Stockholm 1952. De breda och djupa kontakterna mellan Sverige och Etiopien, som grundlades redan på 1950-talet, är basen och den gemensamma bakgrunden för föreningens medlemmar. Även etiopier bosatta i Sverige har tillfört föreningen ökad kunskap och förståelse för Etiopien, dess land och folk.

Svensk-Etiopiska Föreningen är en politiskt och religiöst obunden förening och som sådan kommenterar vi inte det nuvarande tillståndet i Etiopien på annat sätt än att vi tar passionerat ställning för Freden och känner stor sorg över att vårt älskade Etiopien än en gång tycks ha kastats ut i ett krig.

Kom ihåg att vara källkritiska när ni hittar och läser information om händelserna på nätet. 

Nyheter om Etiopien

AllAfrica News: Ethiopia

12 juni 2021

All Africa, All the Time. AllAfrica News: Ethiopia
 • Global Leaders to Prime Minister Abiy Ahmed - Stop the Atrocities in Tigray
  [IPS] Dili -- Seven highly respected leaders in conflict resolution have issued a call for Ethiopian Prime Minister Abiy Ahmed to take immediate action to bring a halt to the atrocities being committed in the Tigray region of his nation. The letter urges the Prime Minister to implement seven steps to resolve the crisis.
 • Do African Lives Not Matter? - U.S Ambassador on UN Security Council Inaction on Tigray
  [United States Mission to the United Nations] (AS DELIVERED) I guess that's where we'll start now is just by saying I feel like we've been muted for the past seven months on Tigray. But, again, where I started is to thank you, Nima, and to welcome everyone to the U.S.-EU High-Level Roundtable on the Humanitarian Emergency. And I'm honored to be joined by my colleagues from the U.S. government, the European Union, the United Nations, as well as civil society. I'm also saddened to be here today. I'm saddened by what has brought all of us into this room.
 • Somalia Denies Reports Its Troops Fought in Tigray
  [VOA] Mogadishu -- Somalia's Ministry of Information has denied reports that Somali troops were trained in Eritrea and fought in Ethiopia's war in Tigray. The rejection came as parents of allegedly missing troops held another protest demanding to know their whereabouts.
 • 350,000 People in Tigray Face Catastrophe - New Report
  [UN News] The head of the World Food Programme (WFP) appealed on Thursday for immediate access to deliver lifesaving assistance to Ethiopia's Tigray region, where ongoing fighting between government and regional forces has put some 350,000 people at risk of famine.
 • UN Says 350,000 Face Famine in Tigray, Millions in Danger
  [DW] United Nations experts say some 350,000 people in Ethiopia's Tigray province are acutely threatened by starvation, with millions more at risk. Agencies and aid groups say conflict is to blame.
 • Boy Was Publicly Executed in Oromia - Human Rights Watch
  [HRW] Nairobi -- Hold Abusive Officials, Security Forces Accountable
 • Sudan and Egypt Express 'Deep Concerns' Over Ethiopia's GERD Filling
  [Radio Dabanga] Khartoum -- Sudan and Egypt issued a joint statement yesterday to express their concerns over the unresolved issues regarding the controversial Grand Ethiopian Renaissance Dam (GERD) after a meeting between ministers of both countries.

Minnes & Högtidsgåvor

Stöd föreningens projekt #"Ett mål om dagen" med en minnes eller högtidsgåva.

Bilderna levereras på kraftigt papper i A4-format.
Klicka på bilden nedan för att se fler exempel eller göra en beställning

 

högtidsgåvaMHY Sida 1

Sök på sidan

Svensk-Etiopiska Föreningen

                    Styrelse
Ordförande:         Biniyam Wondimu
Vice ordf.               Håkan Pohlstrand
Sekreterare:         Michael Ståhl
Kassör:                   Per Wallgren
Medlemssekr:      Örjan Åkerrén
Ledamöter:           Wessen Beshah
                                   Sven Britton
                                   
Jan Olof Gustavi
                                   Ingegerd Nylander
                                   Sonja Pohlstrand
                                   
Webb/Facebook: Martin Hydén

Org.nr:                     802004-5657

Kontakt e-post:     
kontakt@svensk-etiopiska.se 
eller via kontaktformulär

Vi finns på Facebook!