Svensk-Etiopiska Föreningen

Swedish-Ethiopian Association

Svensk-Etiopiska föreningen är en opolitisk, religiöst obunden vänskapsförening som bildades i Stockholm 1952. De breda och djupa kontakterna mellan Sverige och Etiopien, som grundlades redan på 1950-talet, är basen och den gemensamma bakgrunden för föreningens medlemmar. Även etiopier bosatta i Sverige har tillfört föreningen ökad kunskap och förståelse för Etiopien, dess land och folk.

Deprecated: Methods with the same name as their class will not be constructors in a future version of PHP; plgContentJhimagepopup has a deprecated constructor in /hsphere/local/home/mhyden/svensk-etiopiska.se/plugins/content/jhimagepopup/jhimagepopup.php on line 14

Svensk-etiopiska föreningens framtidsgrupp invigde den första barn- och ungdomsträffen på Ethiostar lördag den 4 maj 2013. Trots det vackra vårvädret och förberedelserna till den etiopiska Påsken var det en hel del barn, ungdomar och vuxna som kom till den etiopiska restaurangen.Framtidsgruppens medlemmar Jan-Olof Gustavi och Azeb Binega välkomnade alla och Meaza Alemu Sjöman presenterade dagens program.

Ulf Niskanen berättade om den fantastiska relationen mellan idealisten och etiopienälskaren Onni Niskanen och den världsberömde löparen Abebe Bikila. Han fångade både barnen och oss vuxna med sina fantastiska bilder från 60- & 70 talet samt Abebe Bikilas sagolika karriärstart och tragiska slut.
Under fikat svarade barnen på den spännande frågesporten. Isaak S blev den första vinnaren. Poeten och skådespelerskan Yodith Gimay från Spoken words framförde sin tänkvärda dikt ”Twelve minutes av travelling”.
Bengt Hylander visade barnen en 90 år gammal uppstoppad leopard som hans föräldrar hade fått i bröllopspresent. Den etiopiska leoparden och familjens hund Buster blev sedan födelsen Bengts kompisar och beskyddare. Idag hänger leoparden ovanför Bengts dörr och vaktar huset. Alla barn gick modigt fram och klappade på leoparden.
Stella Pudeck och Daniel ledde den etiopiska barnleken ”Tra tra pastella” och ”Ale Boom”. Både barn och vuxna tävlade tappert och skrattade gott.
Efter den goda etiopiska maten fick barnen dansa till traditionell och modern etiopisk musik.

 

7-ulf n 6-Yodith Gimay
Ulf Niskanen                                      Yodith Gimay

5-lepard1 1-lek

Leoparden "Tiger" studeras                    ”Tra tra pastella”

1-bength 2

Bengt Hylander och "Tiger"                    

Nyheter om Etiopien

AllAfrica News: Ethiopia

18 januari 2020

All Africa, All the Time.
 • A New Nature-Based Food and Land Use Economy
  [WRI] "All my kids can go to school now, whereas before I might only have been able to send one" reports Balaynesh Kasa, a farmer in Debre Yakob Watershed, close to Bahir Dar town, in Amhara Regional State, Ethiopia, and mother to four children.
 • Kipchoge, Bekele Renew Rivalry in London
  [Capital FM] Nairobi -The gladiatorial match-up the whole world has been waiting for - Eliud Kipchoge versus Kenenisa Bekele - is on and will take place on 26 April at the 2020 Virgin Money London Marathon.
 • Ethiopia, Egypt, Sudan Make Slow Progress in Nile Dam Row
  [Deutsche Welle] The three countries have agreed the filling of the Nile dam should start in the wet season and proceed in stages. But they have delayed making a final agreement until later in January.
 • Electoral Agency Sets Tentative Date for Elections
  [Nation] Ethiopia's upcoming general election will probably be held on August 16, the electoral agency said on Wednesday,
 • Despite Trump's Urging, Egypt, Ethiopia Still Deadlocked on Nile Dam
  [VOA] Washington -The latest talks hosted by the U.S. Treasury produced some progress but failed to achieve a comprehensive agreement on the filling and operation of the Grand Ethiopian Renaissance Dam (GERD).
 • Joint Statement on Negotiations Over the Grand Ethiopian Renaissance Dam (GERD)
  [U.S. Treasury] Washington, DC -The Ministers of Foreign Affairs and Water Resources of Egypt, Ethiopia and Sudan and their delegations met with the Secretary of the Treasury and the President of the World Bank, participating as observers, in Washington, D.C. on January 13-15, 2020.
 • Banks Use Prizes As Magnet for Forex Mobilisation
  [Addis Fortune] More and more banks are offering lotteries that bestow prizes on customers who bring in forex through remittances. Some banking customers say they look forward to the annual or seasonal raffles, but other banks and experts fail to see the strategy doing much to ameliorate the forex crunch, reports TEMESGEN MULUGETA, FORTUNE STAFF WRITER.

Minnes & Högtidsgåvor

Stöd föreningens projekt #"Ett mål om dagen" med en minnes eller högtidsgåva.

Bilderna levereras på kraftigt papper i A4-format.
Klicka på bilden nedan för att se fler exempel eller göra en beställning

 

högtidsgåvaMHY Sida 1

Sök på sidan

Vi finns på Facebook!