Svensk-Etiopiska Föreningen

Swedish-Ethiopian Association

Svensk-Etiopiska föreningen är en opolitisk, religiöst obunden vänskapsförening som bildades i Stockholm 1952. De breda och djupa kontakterna mellan Sverige och Etiopien, som grundlades redan på 1950-talet, är basen och den gemensamma bakgrunden för föreningens medlemmar. Även etiopier bosatta i Sverige har tillfört föreningen ökad kunskap och förståelse för Etiopien, dess land och folk.

Svensk-etiopiska föreningens framtidsgrupp invigde den första barn- och ungdomsträffen på Ethiostar lördag den 4 maj 2013. Trots det vackra vårvädret och förberedelserna till den etiopiska Påsken var det en hel del barn, ungdomar och vuxna som kom till den etiopiska restaurangen.Framtidsgruppens medlemmar Jan-Olof Gustavi och Azeb Binega välkomnade alla och Meaza Alemu Sjöman presenterade dagens program.

Ulf Niskanen berättade om den fantastiska relationen mellan idealisten och etiopienälskaren Onni Niskanen och den världsberömde löparen Abebe Bikila. Han fångade både barnen och oss vuxna med sina fantastiska bilder från 60- & 70 talet samt Abebe Bikilas sagolika karriärstart och tragiska slut.
Under fikat svarade barnen på den spännande frågesporten. Isaak S blev den första vinnaren. Poeten och skådespelerskan Yodith Gimay från Spoken words framförde sin tänkvärda dikt ”Twelve minutes av travelling”.
Bengt Hylander visade barnen en 90 år gammal uppstoppad leopard som hans föräldrar hade fått i bröllopspresent. Den etiopiska leoparden och familjens hund Buster blev sedan födelsen Bengts kompisar och beskyddare. Idag hänger leoparden ovanför Bengts dörr och vaktar huset. Alla barn gick modigt fram och klappade på leoparden.
Stella Pudeck och Daniel ledde den etiopiska barnleken ”Tra tra pastella” och ”Ale Boom”. Både barn och vuxna tävlade tappert och skrattade gott.
Efter den goda etiopiska maten fick barnen dansa till traditionell och modern etiopisk musik.

 

7-ulf n 6-Yodith Gimay
Ulf Niskanen                                      Yodith Gimay

5-lepard1 1-lek

Leoparden "Tiger" studeras                    ”Tra tra pastella”

1-bength 2

Bengt Hylander och "Tiger"                    

Nyheter om Etiopien

AllAfrica News: Ethiopia

26 augusti 2019

All Africa, All the Time.
 • Somali Regional State to Vaccinate Over Half Million Under 5 Children Against Polio
  [Addis Standard] Five zones of Somali region of Ethiopia and, Somalia/Somaliland and Puntland from the WHO Africa and Eastern Mediterranean regions respectively jointly launched the synchronized cross border polio vaccination campaign where the Somali region alone targets to reach over half million (586, 511) children whose age are 0-59 months from the five high risk zones namely Fafan, Jarar, Dollo, Erar and Nogob.
 • Future Is Tied to Water, A Vital Yet Threatened Resource in a Changing Climate
  [The Conversation Africa] In July Ethiopians planted 350 million trees in a single day. This was part of the country's national green legacy initiative to counter environmental degradation and climate change. The initiative ultimately aims to grow 4 billion trees across the country.
 • Ogaden National Liberation Front Wants Election 2020 On Time
  [Addis Standard] At a press briefing he held today at Hilton hotel in Addis Abeba, Abdirahman Mahdi Madey, chairman of the Ogaden National Liberation Front (ONLF) said ONLF wants to see Ethiopia's upcoming general election, scheduled for 2020, to take place "on time." But if for any reason the election is postponed, opposition forces and liberation forces should be integrated into the federal structure.
 • Inside the Kenya-Ethiopia Battle for Jubbaland
  [Dalsan Radio] The vicious battle between Kenya and Ethiopia has played out in the open, and also brought to the fore the high stakes that foreign countries have on the Jubbaland elections scheduled for tomorrow.
 • New Directive Eases Passport Application Process
  [Addis Fortune] Ethiopian citizens who hold kebele identification cards and birth certificates can now obtain a passport from the Immigration, Nationality & Vital Events Agency.
 • UN Economic Commission for Africa – Statement on Rwanda
  [Economic Commission for Africa] Addis Ababa, Ethiopia, 22 August 2019 (ECA) --   The United Nations Economic Commission for Africa, through its African Centre for Statistics works with its member States to improve the production, dissemination and use of quality statistics for evidence-based planning and policy-making in support of Africa's structural transformation, the sustainable development agenda and the AU Agenda 2063, the Africa we want.
 • Int'l Price Cut, Illicit Trade Cripple Coffee Exports
  [Addis Fortune] This year's collapsing global coffee prices, which are nearly a third of prices in 2011 and the lowest in 13 years, have left Ethiopia's 5.3 million coffee farmers in the lurch. Apart from the price, local factors like political instability in some areas resulted in a failure to collect the beans on time, as well as the blocking of transport roots, according to the Ethiopian Coffee, Tea Development & Marketing Authority, writes KALEAB GIRMA, FORTUNE STAFF WRITER.

Minnes & Högtidsgåvor

Stöd föreningens projekt #"Ett mål om dagen" med en minnes eller högtidsgåva.

Bilderna levereras på kraftigt papper i A4-format.
Klicka på bilden nedan för att se fler exempel eller göra en beställning

 

högtidsgåvaMHY Sida 1

Sök på sidan

Vi finns på Facebook!

Deprecated: Non-static method modJoFacebooklikebox::getLikebox() should not be called statically in /hsphere/local/home/mhyden/svensk-etiopiska.se/modules/mod_jo_facebooklikebox/mod_jo_facebooklikebox.php on line 16