Svensk-Etiopiska Föreningen

Swedish-Ethiopian Association

Svensk-Etiopiska föreningen är en opolitisk, religiöst obunden vänskapsförening som bildades i Stockholm 1952. De breda och djupa kontakterna mellan Sverige och Etiopien, som grundlades redan på 1950-talet, är basen och den gemensamma bakgrunden för föreningens medlemmar. Även etiopier bosatta i Sverige har tillfört föreningen ökad kunskap och förståelse för Etiopien, dess land och folk.

 

SVENSK-ETIOPISKA FÖRENINGEN

   

H Ö S T M Ö T E

Lördagen den 21 oktober 2017 kl 13.00

Restaurant EthioStar
Saltmätargatan 19A, Stockholm

 

13.00 Samling, registrering och betalning för måltid/kaffe
13.30 Biniyam Wondimu, SEFs ordförande, hälsar välkommen
13.40 Biniyam Wondimu presenterar ett nytt projekt för vår förening, Ett mål om dagen: Frukoststöd till de minsta i en skola i Addis. En stor satsning för oss! Diskussion med våra medlemmar om omfattning, inriktning och finansiering.
14.10 Erik Karltun, docent i markvetenskap vid SLU i Uppsala. Tidigare arbetade han bland annat vid Ethiopian Agriculture Transformation Agency med markinventeringar. Ämne: ”Kan Etiopien bli en kornbod på Afrikas horn.”
15.00 Kaffe och sedvanligt lotteri

16.20

Madeleine Rosberg från företaget Responsify AB, som assisterar internationella företag att göra hållbara affärer med fokus på Etiopien, berättar om företaget och sina erfarenheter från verksamheten.
Responsify har bland andra arbetat med företag som H&M, IKEA, Swedfund och Sida.

17.00 Etiopisk måltid 

 

Anmälan om deltagande i måltiden senast den 15 oktober:

Kostnad för måltid inkl. kaffe: 
Vuxen: 200 kr,
Barn mellan 7 – 15: 100 kr (barn under 7 år gratis)
Enbart kaffe i pausen: 50 kr

 

Anmälan sänds till 
Jan Olof Gustavi
Sandbacksvägen 92
144 62 Rönninge

eller

e-post: Den här e-postadressen skyddas mot spambots. Du måste tillåta JavaScript för att se den.


Medlemmarna kallas även per brev
Är du inte medlem än så går det bra att bli det, så HÄR gör du!

Nyheter om Etiopien

AllAfrica News: Ethiopia

18 januari 2020

All Africa, All the Time.
 • A New Nature-Based Food and Land Use Economy
  [WRI] "All my kids can go to school now, whereas before I might only have been able to send one" reports Balaynesh Kasa, a farmer in Debre Yakob Watershed, close to Bahir Dar town, in Amhara Regional State, Ethiopia, and mother to four children.
 • Kipchoge, Bekele Renew Rivalry in London
  [Capital FM] Nairobi -The gladiatorial match-up the whole world has been waiting for - Eliud Kipchoge versus Kenenisa Bekele - is on and will take place on 26 April at the 2020 Virgin Money London Marathon.
 • Ethiopia, Egypt, Sudan Make Slow Progress in Nile Dam Row
  [Deutsche Welle] The three countries have agreed the filling of the Nile dam should start in the wet season and proceed in stages. But they have delayed making a final agreement until later in January.
 • Electoral Agency Sets Tentative Date for Elections
  [Nation] Ethiopia's upcoming general election will probably be held on August 16, the electoral agency said on Wednesday,
 • Despite Trump's Urging, Egypt, Ethiopia Still Deadlocked on Nile Dam
  [VOA] Washington -The latest talks hosted by the U.S. Treasury produced some progress but failed to achieve a comprehensive agreement on the filling and operation of the Grand Ethiopian Renaissance Dam (GERD).
 • Joint Statement on Negotiations Over the Grand Ethiopian Renaissance Dam (GERD)
  [U.S. Treasury] Washington, DC -The Ministers of Foreign Affairs and Water Resources of Egypt, Ethiopia and Sudan and their delegations met with the Secretary of the Treasury and the President of the World Bank, participating as observers, in Washington, D.C. on January 13-15, 2020.
 • Banks Use Prizes As Magnet for Forex Mobilisation
  [Addis Fortune] More and more banks are offering lotteries that bestow prizes on customers who bring in forex through remittances. Some banking customers say they look forward to the annual or seasonal raffles, but other banks and experts fail to see the strategy doing much to ameliorate the forex crunch, reports TEMESGEN MULUGETA, FORTUNE STAFF WRITER.

Minnes & Högtidsgåvor

Stöd föreningens projekt #"Ett mål om dagen" med en minnes eller högtidsgåva.

Bilderna levereras på kraftigt papper i A4-format.
Klicka på bilden nedan för att se fler exempel eller göra en beställning

 

högtidsgåvaMHY Sida 1

Sök på sidan

Vi finns på Facebook!