Svensk-Etiopiska Föreningen

Swedish-Ethiopian Association

Svensk-Etiopiska föreningen är en opolitisk, religiöst obunden vänskapsförening som bildades i Stockholm 1952. De breda och djupa kontakterna mellan Sverige och Etiopien, som grundlades redan på 1950-talet, är basen och den gemensamma bakgrunden för föreningens medlemmar. Även etiopier bosatta i Sverige har tillfört föreningen ökad kunskap och förståelse för Etiopien, dess land och folk.

Mötet kan följas via direktsändning på YouTube eller om man så önskar via Zoom Meeting.

Tyvärr tekniskt krångel och brist på bandbredd gör att Youtubesändning inte fungerar. Vi beklagar detta.
Om du bara vill titta: Klicka på denna länk strax före 13.00 på lördag OBS Ny länk´, den gamla "gick sönder":  https://youtu.be/Y9olMxbMpNA
 
Om du vill deltaga mer aktivt kan du få en länk till vårt Zoom-möte. Detta gäller endast medlemmar och du får länken via e-post om du skickar en förfrågan någon dag före mötet till Den här e-postadressen skyddas mot spambots. Du måste tillåta JavaScript för att se den.
 
 
 
 
STYRELSEN FÖR SVENSK-ETIOPISKA FÖRENINGEN
kallar till
 
Å R S M Ö T E 2020

Lördagen den 24 oktober 2020 kl 13.00

 
Restaurant EthioStar, Saltmätargatan 19A, Stockholm
(hörnet Saltmätargatan/Kungstensgatan
vid Handelshögskolan T-bana Rådmansgatan)
 
 • Coronapandemin har ställt till det för oss alla – också för vår förening. Årsmötet i april blev vi tvungna att ställa in och vi har inte haft någon aktivitet för våra medlemmar sedan ett år.
  Vi i styrelsen har diskuterat hur vi skall hantera situationen för att inte vår förening bara skall ”tyna bort”!
  Vi är överens om att med ”Corona restriktioner” försöka genomföra ett årsmöte under oktober för att på så sätt försöka starta upp föreningen igen.
  - Ett begränsat möte med 35 st (förutom styrelse och Ethiostars personal) i möteslokalen EthioStar och ett begränsat program.
  - Vi utreder också  möjligheten att kunna sända mötet live över internet samt även att ordna ett onlinemöte så medlemmar kan delta på distans via appen Zoom. Vi          återkommer på hemsidan med mer information detta när vi utrett de tekniska förutsättningarna.

  Tyck gärna till och meddela oss på Den här e-postadressen skyddas mot spambots. Du måste tillåta JavaScript för att se den.

 

 

Program:

13.00 Samling registrering och kaffe Endast för medlemmar som fått besked att plats finns.
13.15 Biniyam Wondimu, SEF ordförande, hälsar välkommen
13.15 Årsmötesförhandlingar (dagordning och övriga handlingar längst ner på denna sida)
14.00 Föredrag: Ett kåseri av Torbjörn Pettersson, tidigare svensk ambassadör i Etiopien,
och hans fru Annika, läkare, om deras "3 fantastiska år i Etipoien"
15.00 Etiopisk middag och kaffe för de som föranmält sig.
   
   

OBLIGTORISK ANMÄLAN om deltagande i mötet på Ethiostar och om deltagande i middagen.
Maximalt antal personer är 35 stycken!!!
(Var snälla ta med jämna pengar! Det blir svårt att hålla på med växling i kassan. Swish kan vi hantera, men ej kreditkort)

Kostnad för måltid
vuxna 200:- (icke medlem 300:-), barn över 7-15 år 100:-, barn under 7 år gratis. Enbart kaffe 50 kr

Anmäl till

e-post: Den här e-postadressen skyddas mot spambots. Du måste tillåta JavaScript för att se den.

eller

Jan Olof Gustavi
Sandbäcksvägen 92
144 62 Rönninge

Varmt Välkomna!
Styrelsen

Här finns Dagordning, verksamhetsberättelse  samt ekonomisk rapport i pdf-format.Som ni alla vet brukar vi ha lotteri under våra möten. De medel vi samlar in går alltid oavkortat till olika verksamheter i Etiopien. Alla pengar kommer fram. Om ni har föremål eller annat som skulle kunna användas i lotteriet så tar vi tacksamt emot dem, det behöver inte enbart vara av etiopiskt ursprung. Pengarna vi får in kan göra bra nytta i Etiopien! Meddela Den här e-postadressen skyddas mot spambots. Du måste tillåta JavaScript för att se den. om eventuella gåvor.  

Idéer om vår verksamhet.
Vi vill också ha idéer, tips eller konkreta förslag om lämpliga aktiviteter för vår förening i framtiden.
Eller ni kanske vill hjälpa till i vår förening, eller har tips om en framtida föredragshållare?!
Ta gärna upp era förslag under vårt möte, eller skriv ett mail till styrelsen, via Den här e-postadressen skyddas mot spambots. Du måste tillåta JavaScript för att se den.

Till sist, meddela oss gärna er e-post adress om ni inte har gjort det. Det förenklar kommunikationen och sparar portokostnader. E-postadressen kan skickas via kontaktformuläret eller skickas till medlemssekreteraren, Den här e-postadressen skyddas mot spambots. Du måste tillåta JavaScript för att se den.

 

 

Nyheter om Etiopien

AllAfrica News: Ethiopia

31 oktober 2020

All Africa, All the Time. AllAfrica News: Ethiopia
 • Nebe Proposes End of May for Election Day
  [Ethiopian Herald] ADDIS ABABA (ENA) - The National Electoral Board of Ethiopia (NEBE) on Friday proposed possible dates for the 6th upcoming general elections in the country.
 • How Trumps Belligerent Remarks Bring Ethiopians Together
  [Ethiopian Herald] Nine years have passed since Ethiopia started constructing the Grand Ethiopian Renaissance Dam (GERD) just to minimize women's burden of domestic work in firing wood to cook, to help children to stop using candle or oil lamp while they are reading, to address electricity for its citizens properly. And the country is also negotiating with the neighboring countries about the fair benefit of the GERD for several years.
 • Trump's Dangerous Rhetoric Toward Ethiopia Is Indicative of a Larger Problem
  [Council on Foreign Relations] Last week President Trump invited reporters to listen in on a call intended to celebrate the normalization of relations between Sudan and Israel, a diplomatic achievement that comes with more than a few complications. During the course of the conversation with the Sudanese and Israeli prime ministers, the president of the United States took it upon himself to casually issue a bellicose threat to Ethiopia on behalf of Egypt and its president, Abdel Fattah al-Sisi, a man Trump has referred to as "my favorite
 • CBE Contributes 1.1 Billion Birr for Dine for Ethiopia
  [Ethiopian Herald] ADDIS ABABA - The state-owned financial giant Commercial Bank of Ethiopia (CBE), through its Board, President and staff members has contributed 1.1 billion Birr for Dine for Ethiopia program, the largest sum that has so far mobilized for the national greenery initiative.
 • Politicians Highlight Political Dialogue National Significance
  [Ethiopian Herald] ADDIS ABABA - Both the ruling and opposition parties have to discharge their respective responsibilities in building a democratic state through dialogue, negotiation and other plausible means, politicians underscored.
 • Positive Stride for Revamping Local Tourism
  [Ethiopian Herald] Endegena Desalegn, Acting Communication Director with the Ministry of Culture and Tourism (MoCT) has elucidated the overall activities that have been put in to practice to stimulate the tourism sector. Of all the major economic sectors, tourism is one of the sectors massively hit by spread of Coronavirus in Ethiopia and across the world as well.
 • Lawyers With Disabilities Unite to Safeguard Rights
  [Ethiopian Herald] The Law Society is committed to promoting inclusion in the legal profession. Lawyers with Disabilities Division members come from a wide range of backgrounds and include law students, retired solicitors, paralegals, law lecturers, practicing solicitors and their allies.

Minnes & Högtidsgåvor

Stöd föreningens projekt #"Ett mål om dagen" med en minnes eller högtidsgåva.

Bilderna levereras på kraftigt papper i A4-format.
Klicka på bilden nedan för att se fler exempel eller göra en beställning

 

högtidsgåvaMHY Sida 1

Sök på sidan

Vi finns på Facebook!