Svensk-Etiopiska Föreningen

Swedish-Ethiopian Association

Svensk-Etiopiska föreningen är en opolitisk, religiöst obunden vänskapsförening som bildades i Stockholm 1952. De breda och djupa kontakterna mellan Sverige och Etiopien, som grundlades redan på 1950-talet, är basen och den gemensamma bakgrunden för föreningens medlemmar. Även etiopier bosatta i Sverige har tillfört föreningen ökad kunskap och förståelse för Etiopien, dess land och folk.

Årsmötet för verksamhetsåret 2019 genomfördes först i oktober 2020 mot normalt under våren. Årets pandemi har varit ett problem för föreningen eftersom det har varit svårt att arrangera fysiska möten.
Mötet genomfördes med ett fåtal medlemmar på plats i EthioStar, 15 stycken. Presentatörer var ambassadörsparet Torbjörn Petterson och Annika Janson som berättade om sin tid i Etiopien under titeln ”Tre fantastiska år i Etiopien”.
Ett antal medlemmar följde mötet via Internet. Föreningen sände mötet i sin helhet via ett par olika kanaler.
Mötet fungerade relativt bra trots ny teknik och ny form.

Protokoll för nedladdning

Vi finns på Facebook!

Sök på sidan

Kommande möten

23 april 2022  
Söndag 15 maj 2022
Årsmöte

22 oktober 2022  
Höstmöte

Nyheter om Etiopien

AllAfrica News: Ethiopia

All Africa, All the Time. AllAfrica News: Ethiopia
 • Concerns Grow Ethiopia's Fragile Truce May Break
  [DW] Reports that factions involved in Ethiopia's Tigray conflict are readying themselves to fight again raise concerns that the country's fragile truce may shatter.
 • Tigray War Costing 1 Million Children a Third Year of School, UN Says
  [VOA] Gashena -- A total of 1.39 million children in the Tigray region are currently missing out on education because of Ethiopia's civil war, according to the United Nations.
 • Sudanese Farmers Killed By Ethiopian 'Shifta' in Cross Border Attack
  [Dabanga] Galabat -- Two Sudanese farmers were killed and another wounded in an attack by Ethiopian gunmen (called shifta in the region) near Galabat in eastern Sudan on Monday. Sources from Galabat in El Gedaref report that the attack resulted in the deaths of farmers Arbab and Mohamed Adam. Farmer Abdallah Matar was injured, and was taken to the El Gedaref Hospital.
 • Kuwait to Set 90 Dinars Monthly Salary for Ethiopian Domestic Workers
  [Addis Standard] Addis Abeba -- Khaled Al-Dakhnan, the head of Kuwait's Federation of Domestic Labor Recruitment Offices, said the salary of new Ethiopian domestic workers in Kuwait will be set around 90 dinars per month (=$293).
 • WB Signs U.S.$300 Million Grant Agreement to Support Recovery of Conflict-Affected Areas in Ethiopia
  [Addis Standard] Addis Abeba -- The World Bank (WB) signed a grant agreement amounting to US$300 million (ETB 15.6 billion) with the Ministry of Finance to support the reconstruction and recovery efforts of conflict-affected areas in Ethiopia, the Ministry said.
 • Amhara State Cautions Individuals to Register Private Weapons Within Four Days
  [Addis Standard] Addis Abeba -- The Amhara Regional State Peace and Security Bureau announced that the registration of arms that were not previously registered but are privately owned will be carried out for as of tomorrow 17 May for four consecutive days, regional media reported.
 • Women, Children Caught Up in Man-Made, Natural Drought Crisis
  [Addis Standard] Addis Abeba -- Eight out of 21 zones in the Oromia region are experiencing drought, according to the regional government. Addis Standard's consecutive reports have covered the rather under-reported impact of the drought on the lives of people across Bale, East Bale, Borana, Guji, West Guji, East Hararghe, West Hararghe, and East Showa, as well as ten zones in the Somali region. The widespread drought has resulted in deaths and forced many into fleeing their homes. The economic impact resulting from inflation and massive

Minnes & Högtidsgåvor

Stöd föreningens projekt #"Ett mål om dagen" med en minnes eller högtidsgåva.

Bilderna levereras på kraftigt papper i A4-format.
Klicka på bilden nedan för att se fler exempel eller göra en beställning

 

högtidsgåvaMHY Sida 1

Svensk-Etiopiska Föreningen

                    Styrelse
Ordförande:         Biniyam Wondimu

Vice ordf.               Håkan Pohlstrand
Sekreterare:         Michael Ståhl
Kassör:                   Per Wallgren
Medlemssekr:      Örjan Åkerrén
Ledamöter:           Wessen Beshah
                                   Sven Britton
                                   Jan Olof Gustavi
                                   Ingegerd Nylander
                                   Sonja Pohlstrand
                                   
Webb/Facebook: Martin Hydén

Org.nr:                     802004-5657

Kontakt e-post:     
kontakt@svensk-etiopiska.se 
eller via kontaktformulär

Betala med Swish