Svensk-Etiopiska Föreningen

Swedish-Ethiopian Association

Svensk-Etiopiska föreningen är en opolitisk, religiöst obunden vänskapsförening som bildades i Stockholm 1952. De breda och djupa kontakterna mellan Sverige och Etiopien, som grundlades redan på 1950-talet, är basen och den gemensamma bakgrunden för föreningens medlemmar. Även etiopier bosatta i Sverige har tillfört föreningen ökad kunskap och förståelse för Etiopien, dess land och folk.

Föreningen har nu skaffat ett swishnummer för att ni enklare ska kunna göra olika inbetalningar.

Enklast är att med mobilens swish-app skanna QR-koden för respektive ärende ni vill betala. Appen visar då ärende (t.ex. medlemsavgift eller måltidsprojekt) och avsikten med betalningen. Du kan också lägga till ditt namn i kommentaren.  Beloppet är låst när det gäller medlemsavgiften men när det gäller gåva kan du fylla summan själv. Men vi ser helst att gåvan är minst 100:- kr per tillfälle då vi får betala en fast avgift per transaktion till banken.
Om du inte vill skanna men betala med swish i alla fall så är vårt nr 1236339154 Var noga med att fylla i meddelande.

 

         Medlemsavgift 2022 250 kr                                             

      qr SvEf medlemsavgift 2022

        Gåva till måltidsprojektet valfri summa men helst 
        minst 100 kr.

      qr SvEf måltidsprojektet 100 kr

Hur scannar jag en QR-kod som jag ser i min mobil?
För att scanna en QR-kod som du får skickad till dig eller som du ser på en bild eller hemsida i din telefon gör du såhär:

Spara en bild av QR-koden till din kamerarulle
Öppna Swish-appen och tryck på Swisha
Tryck på symbolen för att scanna en QR-kod högst upp på sidan
Tryck på symbolen för bilder till vänster under kameran
Välj bilden på QR-koden för att scanna den

 

Vi finns på Facebook!

Sök på sidan

Kommande möten

23 april 2022  
Söndag 15 maj 2022
Årsmöte

22 oktober 2022  
Höstmöte

Nyheter om Etiopien

AllAfrica News: Ethiopia

All Africa, All the Time. AllAfrica News: Ethiopia
 • At Least 50 Civilians Killed in Extra-Judicial Execution By Security Forces, Armed Groups in Gambella - Report
  [Addis Standard] Addis Ababa -- Following the June 14th clash in the capital of Ethiopia's Gambella region between the region's security forces and coalition of armed groups Oromo Liberation Army (OLA) and Gambella Liberation Front (GLF), civilian individuals were extra judicially killed, according to a new report by the state rights watchdog EHRC.
 • Security Forces Accused of Killing Civilian
  [VOA] Adis Ababa -- Ethiopia's government-funded human rights commission says security forces killed dozens of civilians following clashes with rebels in the country's Gambella region in June.
 • Is There a Path to Peace in the Tigray Conflict?
  [The New Humanitarian] Nairobi -- 'There's no confidence on either side that the other can be trusted.'
 • Safaricom Expands Ethiopia Network Rollout to Awoday, Gondar Cities
  [Capital FM] Nairobi -- Safaricom has expanded its network coverage in Ethiopia, with a recent large-scale customer pilot in Awoday and Gondar cities.
 • Amid Communication Blackout, Rights Commission Says More Than 100 Civilians Killed in Western Oromia
  [Addis Standard] Addis Abeba -- The Ethiopian Human Rights Commission (EHRC) has reported that more than 100 civilians were killed as a result of repeated identity-based violence perpetrated by irregular Amhara armed militia, members of the Oromo Liberation Army (OLA), commonly named as "OLF/Shene" by authorities, as well as armed individuals in western Oromia, in Horo Guduru Zone over a period of three weeks.
 • Politics of Nationalism and Federalism Without a Federation
  [Addis Standard] Addis Abeba -- In a statement made on Sunday September 11, 2022, the African Union Commission welcomed the announcement by the Regional Government of Tigray of its commitment for a peaceful resolution of the civil war as well as its willingness to participate in a robust African Union-led peace process. This news came amidst the resumption and intensification of militarized hostilities that started on 24 August 2022, and in the backdrop of the intensification of the conflict in Oromia since 09 April this year. In additio
 • Bole Airport Customs Announce Seizing More Than 97kg Cocaine From Incoming Passenger
  [Addis Standard] Addis Abeba -- Ethiopian Customs officials at Bole International Airport announced that they have seized 97.48 kilograms of cocaine from a passenger who arrived at Bole Airport from Nairobi, Kenya. The suspect was detained by the Customs police while attempting to smuggle in the cocaine in two suitcases.

Minnes & Högtidsgåvor

Stöd föreningens projekt #"Ett mål om dagen" med en minnes eller högtidsgåva.

Bilderna levereras på kraftigt papper i A4-format.
Klicka på bilden nedan för att se fler exempel eller göra en beställning

 

högtidsgåvaMHY Sida 1

Svensk-Etiopiska Föreningen

                    Styrelse
Ordförande:         Biniyam Wondimu

Vice ordf.               Håkan Pohlstrand
Sekreterare:         Michael Ståhl
Kassör:                   Per Wallgren
Medlemssekr:      Örjan Åkerrén
Ledamöter:           Wessen Beshah
                                   Sven Britton
                                   Jan Olof Gustavi
                                   Ingegerd Nylander
                                   Sonja Pohlstrand
                                   
Webb/Facebook: Martin Hydén

Org.nr:                     802004-5657

Kontakt e-post:     
kontakt@svensk-etiopiska.se 
eller via kontaktformulär

Betala med Swish