Svensk-Etiopiska Föreningen

Swedish-Ethiopian Association

Svensk-Etiopiska föreningen är en opolitisk, religiöst obunden vänskapsförening som bildades i Stockholm 1952. De breda och djupa kontakterna mellan Sverige och Etiopien, som grundlades redan på 1950-talet, är basen och den gemensamma bakgrunden för föreningens medlemmar. Även etiopier bosatta i Sverige har tillfört föreningen ökad kunskap och förståelse för Etiopien, dess land och folk.

Under flera år har Svensk-Etiopiska Föreningen stöttat en skola i Debre Zeit, fem mil söder om Addis Abeba. Pengarna har använts för utbyggnad av skolan. Hittills handlar det om tre nya klassrum, en byggnad med åtta torrtoaletter och ett litet hus för skolans vakter. Vatten har också kunnat dras in på skolgården.

Ett av skolans tre nya klassrum.

Rektorn för skolan, Tiruneh Mangistu, är en eldsjäl. Många av de elever som går på hans skola skulle inte kunna gå här utan hans initiativ och ekonomiska hjälp. Visst är undervisningen gratis, men övningsböcker och pennor måste man själv betala. En nog så avgörande kostnad om familjen knappt har mat för dagen.

Skolan har både förskoleklasser och klasserna 1-4.

Rektor Tirunehs ursprungliga dröm var att kunna starta en skola för enbart fattiga elever. Genom att skolan nu byggts till, har hans dröm gått i uppfyllelse. Han har fått möjlighet att ta in fler elever, speciellt sådana som annars inte skulle ha haft råd att gå i skolan.

Svensk-Etiopiska Föreningens ordförande, Håkan Pohlstrand (t h)

på besök hos rektor Tiruneh i Debre Zeit.

Rektor Tiruneh Mangistu med två av sina tidigare elever.

Vi finns på Facebook!

Sök på sidan

Kommande möten

Styrelsemöten hålls 19/1, 16/2 och 16/3 2023

Årsmötet äger rum 22 april 2023 kl 13.00 på Ethiostar

Nyheter om Etiopien

AllAfrica News: Ethiopia

All Africa, All the Time. AllAfrica News: Ethiopia

Minnes & Högtidsgåvor

Stöd föreningens projekt #"Ett mål om dagen" med en minnes eller högtidsgåva.

Bilderna levereras på kraftigt papper i A4-format.
Klicka på bilden nedan för att se fler exempel eller göra en beställning

 

högtidsgåvaMHY Sida 1

Svensk-Etiopiska Föreningen

                    Styrelse
Ordförande:         Biniyam Wondimu

Vice ordf.               Håkan Pohlstrand
Sekreterare:         Michael Ståhl
Kassör:                   Per Wallgren
Medlemssekr:      Örjan Åkerrén
Ledamöter:           Wessen Beshah
                                   Sven Britton
                                   Jan Olof Gustavi
                                   Ingegerd Nylander
                                   Sonja Pohlstrand
                                   
Webb/Facebook: Martin Hydén

Org.nr:                     802004-5657

Kontakt e-post:     
kontakt@svensk-etiopiska.se 
eller via kontaktformulär

Betala med Swish

   Medlemsavgift 2023

medl2023

  Bidrag till måltidsprojektet 

QR maltid 2023

      Mer om Swishbetalning