Svensk-Etiopiska Föreningen

Swedish-Ethiopian Association

Svensk-Etiopiska föreningen är en opolitisk, religiöst obunden vänskapsförening som bildades i Stockholm 1952. De breda och djupa kontakterna mellan Sverige och Etiopien, som grundlades redan på 1950-talet, är basen och den gemensamma bakgrunden för föreningens medlemmar. Även etiopier bosatta i Sverige har tillfört föreningen ökad kunskap och förståelse för Etiopien, dess land och folk.

Stella_ena_Elsa

"Stella och Elsa" är en barnbok skriven på amarinja. Den vänder sig till barn med etiopisk bakgrund, från sju år och uppåt. Boken är skriven av Azeb Binega. Illustrationer och layout har gjorts av Sisay Gebregiorgis. Boken är tryckt i Addis Abeba och ges ut i Sverige av bokförlaget Aksum.

Boken handlar om två flickor som är tio år gamla, de är brevvänner. Stella är svensk och bor i Stockholm, Elsa är från Etiopien och bor i Addis Abeba. I boken berättar de om hur de har det i skolan och hemma. De berättar om föräldrar, lärare, kompisar och syskon. Vi får veta vad de leker för lekar, vad de har för leksaker, vad de äter och hur de umgås. Genom deras berättelser får vi veta hur olika synen på barns frihet är i de olika kulturerna, liksom synen på könsroller och auktoriteter. Vi får också veta hur olika de matriella förutsättningarna är för de båda barnen. Trots dessa stora skillnader finner de två flickorna varandra och förstår att det är något annat, mer universiellt än kultur och matriell standard, som förenar dem. Budskapet är att vi alla egentligen delar samma språk, att drömmar och känslor i grunden är desamma oavsett var vi kommer ifrån.

Författare: Azeb Binega
Illustratör: Sisay Woldegiorgis

ISBN 978-91-978778-0-0
Utgivningsår: 2010
Antal sidor: 24
Format: 19 x 19 cm
Utförande: Färgtryck, häftad
Rekommenderat pris: 100 kr inkl. moms varav 50 kronor går till Svensk-Etiopiska föreningens trädplanteringsprojekt.

Förlagets hemsida. www.aksum.se

 

Vi finns på Facebook!

Sök på sidan

Kommande möten

Styrelsemöten hålls 19/1, 16/2 och 16/3 2023

Årsmötet äger rum 22 april 2023 kl 13.00 på Ethiostar

Nyheter om Etiopien

AllAfrica News: Ethiopia

All Africa, All the Time. AllAfrica News: Ethiopia

Minnes & Högtidsgåvor

Stöd föreningens projekt #"Ett mål om dagen" med en minnes eller högtidsgåva.

Bilderna levereras på kraftigt papper i A4-format.
Klicka på bilden nedan för att se fler exempel eller göra en beställning

 

högtidsgåvaMHY Sida 1

Svensk-Etiopiska Föreningen

                    Styrelse
Ordförande:         Biniyam Wondimu

Vice ordf.               Håkan Pohlstrand
Sekreterare:         Michael Ståhl
Kassör:                   Per Wallgren
Medlemssekr:      Örjan Åkerrén
Ledamöter:           Wessen Beshah
                                   Sven Britton
                                   Jan Olof Gustavi
                                   Ingegerd Nylander
                                   Sonja Pohlstrand
                                   
Webb/Facebook: Martin Hydén

Org.nr:                     802004-5657

Kontakt e-post:     
kontakt@svensk-etiopiska.se 
eller via kontaktformulär

Betala med Swish

   Medlemsavgift 2023

medl2023

  Bidrag till måltidsprojektet 

QR maltid 2023

      Mer om Swishbetalning