Svensk-Etiopiska Föreningen

Swedish-Ethiopian Association

Svensk-Etiopiska föreningen är en opolitisk, religiöst obunden vänskapsförening som bildades i Stockholm 1952. De breda och djupa kontakterna mellan Sverige och Etiopien, som grundlades redan på 1950-talet, är basen och den gemensamma bakgrunden för föreningens medlemmar. Även etiopier bosatta i Sverige har tillfört föreningen ökad kunskap och förståelse för Etiopien, dess land och folk.

I samband med det julianska millenniumskiftet i september 2007 startades en kampanj  ”Two Trees for 2000” av The Ethiopian Millennium Festival National Council Secretariat under the Ministry of Agriculture. Två träd per invånare skulle planteras över hela landet och endast inhemska trädsorter.

Kampanjen som blev mycket lyckad fortsätter även efter milleniumåret och Svensk-Etiopiska Föreningen deltar i kampanjen. Av de olika planteringsområden som förslogs, bestämde sig styrelsen för ett område vid  Akaki Vocational and Technical School, som ligger på vägen till Debre Zeit, en plats medlemmar på besök i Etiopien lätt ska kunna åka förbi och ”titta till”.

Nu har 3.000 plantor av tio inhemska träd, bl a birbirra (milletia ferruginea), zigba (podocarpus falcatus – idag kallat millenniumträdet), wanza (cordia africana) och woira (olea europaea – falsk oliv), kommit i jorden. En skylt utvisande var planteringen finns har satts upp. Sonja Pohlstrand besökte i februari projektet, som nu har som mål att tre träd per person i Etiopien ska planteras. Eleverna i skolan har blivit ålagda att sköta vattning och rensning av ogräs i var sitt inhägnat område.

Stöd projektet

Detta är ett medlemsprojekt som kommer att sträcka sig över några år och tanken är att när planteringarna har slutförts i Akaki kommer föreningen genom etiopiska ambassaden i Stockholm, som är den förmedlande länken, att bli anvisad andra planteringsplatser. Kostnaden per trädplanta är i dagsläget ca 2 Birr och ju mer pengar vi kan samla in destor fler träd kan planteras till glädje för människorna, naturen,  fågellivet, vattenförsörjningen i Etiopien.

 

Vill Du ge ett bidrag till projektet?

Betala in valfri summa på Svensk-Etiopiska föreningens
Plusgiro 45 97 88 - 6
Märk talongen med "Trädplantering"

Nyheter om Etiopien

AllAfrica News: Ethiopia

22 oktober 2019

All Africa, All the Time.
 • Eritrean Refugees Defy Border Closures Only to Find Hardship in Ethiopia
  [The New Humanitarian] Addis Ababa -The long-dormant border crossings re-opened with such fanfare between Eritrea and Ethiopia last year as a symbol of warming relations are all now closed - but that isn't stopping a steady flow of Eritrean refugees from fleeing across the heavily militarised frontier.
 • Expert Predicts More Heavy Rain, Flooding in Kenya, Southern Ethiopia
  [VOA] U.S. weather forecasters predict continued heavy rainfall in eastern African regions that have already been hit hard by heavy rains and flash flooding.
 • Saudi Firm Kicks Off Solar Projects Worth $300m
  [Addis Fortune] The Saudi Arabian power company that just one month ago won a contract to develop two solar farms, which will have 250MW in combined capacity, has already commenced mobilizing for the project.
 • Jury Still Out On Economic Policy Synchronisation
  [Addis Fortune] One of the criticisms that was expressed about the administration of Prime Minister Abiy Ahmed (PhD) early on was the concern that there did not seem to be a well thought out comprehensive economic policy governing the management of the national economy. The recent announcement and introduction of the Homegrown Economic Reform Agenda that the government has put forward as the road map for the management of the economy for the next three years has gone some way to respond to these concerns.
 • Saving Ethiopia From Its Enigmatic Present
  [Addis Standard] Ethiopia has come a long way in experimenting on multi-national federalism as an organizing principle that was adopted not as a consocietional compromise to its enduring ailments, but as a result of elite bargaining. After almost three decades of learning, disruptions and regionalization, we are yet to see the genuine dividends of consociational democracy where divided societies endeavor to design grand principles and practices that help them find a peaceful way to survive together.
 • Ethiopian Airlines Plane Crash Compensation Divides Families
  [Nation] The millions of shillings to be paid for every life lost in the Ethiopian Airlines plane crash in March have started driving wedges between families who lost their relatives as they seek compensation.
 • Is It in the Genes? Myths, Conspiracies and Theories About Kenyan Athletes
  [Nation] At the Seoul Olympics in 1988, Kenya shocked the running world when its top male runners won the 800, 1,500, 5,000 metres and the 3,000-metre steeplechase gold medals.

Minnes & Högtidsgåvor

Stöd föreningens projekt #"Ett mål om dagen" med en minnes eller högtidsgåva.

Bilderna levereras på kraftigt papper i A4-format.
Klicka på bilden nedan för att se fler exempel eller göra en beställning

 

högtidsgåvaMHY Sida 1

Sök på sidan

Vi finns på Facebook!

Deprecated: Non-static method modJoFacebooklikebox::getLikebox() should not be called statically in /hsphere/local/home/mhyden/svensk-etiopiska.se/modules/mod_jo_facebooklikebox/mod_jo_facebooklikebox.php on line 16